Zánět horních cest dýchacích

Pondělí, 10. prosinec, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Zánět horních cest dýchacích

V zimních měsících je téměř nemožné uchránit děti před onemocněním horních cest dýchacích. Mezi nejčastější původce patří viry následované bakteriemi. Projevem je zpravidla „ucpaný“ nos, případný výtok z nosu a bolest v krku.

Jak časté jsou záněty horních cest dýchacích u dětí

U dětí se dokonce záněty vyskytují 6 - 10x ročně. Infekce se zpravidla šíří vzdušnou cestou, ale neméně významný je jejich přenos kontaminovanými předměty nebo rukama. Malý pacient je infekční první 2 - 3 dny, zbylých 7 - 10 dnů již není. Během prvních 3 dnů se mění i výtok z nosu z průsvitné serózní na hustý a žlutý až zelený hlen. Děti můžou v souvislosti s nachlazením trpět zalehnutím uší, pozor ale na neléčenou rýmu - může vyústit v akutní zánět středního ucha.

 

Příznaky zánětu horních cest dýchacích u dítěte

Mezi příznaky zánětu horních cest dýchacích patří ucpaný nos, výtok z nosu, neustávající kýchání a nepříjemné pálení v krku.

  • Ucpaný noc - pocit ucpaného nosu způsobuje překrvení nosní sliznice. Toto je velmi vážné u kojenců, kteří při kojení nutně potřebují dýchat nosem. Často dojde, ke snížení přijmu potravy.
  • Výtok z nosu -  je průvodním příznakem a také projevem akutního zánětu nosní sliznice. Výtok z nosu může být serózní, hlenovitý nebo hlenohnisavý. Při smrkání se může stát, že se zánětlivý hlen dostane přes Eustachovu trubici (sluchovou trubici) do středního ucha a způsobí tak akutní zánět středního ucha.
  • Kýchání - je reflex vyvolaný podrážděním nosní sliznice.  Účelem je vypudit částice, které dráždí sliznici.
  • Pálení v krku - je příznak kataru horních cest dýchacích. Při nachlazení dochází k poškození buněk sliznice, otoku sliznice a snížení funkce žláz, aj. Projevem je pak pocit škrábání v krku, sucha a bolest.

 

Kdy vyhledat lékaře k dítěti

Výše uvedené příznaky mohou být projevem nejen nachlazení, ale i vážnějších onemocnění jako je chřipka, bronchitida, záněty plic nebo zánět vedlejších nosních dutin. Dítě může mít i zánět středního ucha nebo infekční mononukleózu.

Proto ani banální nachlazení převážně u kojenců a batolat nepodceňujte a v případě zhoršení zdravotního stavu vyhledejte lékaře.

  • Teploty přetrvávají při domácí léčbě více než 3 dny
  • Dochází k otoku víček dítěte, eventuelně tváří nebo čela nebo bolest v oku či poruchy vidění při pocitu ucpaného nosu
  • Zhoršuje se polykání pro bolest nebo zástava či znemožnění polykání
  • Kašel přetrvává více než 10 dní nebo je kašel s hnisavým hlenem
  • Výtok z nosu trvající déle než 3 týdny
  • Dítě má chrapot trvající déle než 3 týdny

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole