Horečka u dětí

Čtvrtek, 31. květen, 2012
Webmaster
počet komentářů (15)
Horečka u dětí

Také trpíte při pohledu na své dítě, které se při horečce celé rozpálené chvěje a pláče a snažíte se horečku okamžitě srazit? Ne vždy je to nutné. V některých případech nám může horečka dokonce pomoci. Většina bakterií a virů se totiž při teplotách nad 39 stupňů nemůže rozmnožovat a některé dokonce uhynou.

Příznaky horečky u dítěte

První příznaky horečky, které můžeme pozorovat, jsou lesklé oči, zarudlé tváře, horké čelo, rozpálené tělo a jeho celková bolestivost a zrychlený dech. Automatickou reakcí rodiče je horečku rychle zahnat, v některých případech je rychlá reakce na místě, jindy je zase lepší důvěřovat přírodě a nechat ji samu ať se s tím vypořádá. Horečka totiž patří k základním samoléčícím mechanismům lidského těla. Počátek tohoto samoléčení vyvolává imunitní systém, který identifikuje v těle vir (původce infekce), vyšle o tom signál do části mozku zvané hypotalamus, kde leží centrum pro regulaci tělesné teploty a odtud vyjde pokyn lidskému organismu k uvolňování látky zvané pyrogen (látka, která způsobí rychlé zvyšování teploty). A tak boj s nemocí začíná. Pokud je teplota sražena předčasně, dojde k přechodné úlevě, ale nemoc samotná postupuje dál.

 

Zvýšená teplota neznamená vždy nemoc

Vzpomeňte si na dovádění svých dětí v teplém pokoji či venku v létě, když k Vám pak přiběhnou udýchané a rozpálené, v tuto chvíli jim teplota může krátkodobě stoupnout až na 38 stupňů. U kojenců není dokonce výjimkou, že se ke zvýšené teplotě v relativně krátké době i prokřičí. Pak tu máme naopak závažná onemocnění, která nejsou doprovázena ani zvýšenou teplotou, natož horečkou. A v neposlední řadě nezapomínejme brát v úvahu individuální nastavení termického systému našeho těla, závislost na denní době (ráno bývá teplota nejnižší a k večeru stoupá) u žen se mění i dle menstruačního cyklu (v jeho druhé polovině, po ovulaci, může bazální teplota překročit 37 stupňů). Nejčastěji se lékaři shodují, že pokud nepřekročí teplota 39 stupňů a dítě nejeví žádné jiné příznaky a bez potíží přijímá tekutiny, proti zvýšené teplotě nezasahovat. Ale pravidelně kontrolujte, zda nestoupá! Toto neplatí pro děti kojeneckého věku, u nich je často zvýšená teplota jediným varováním, že se něco děje, přesáhne-li teplota 37 stupňů, konzultujte se svým lékařem.

Kdy je horečka u dětí nebezpečná

Pokud teplota stoupá přes 39 stupňů a blíží se 40, začíná být příliš zatěžující pro lidský organizmus. Hrozí dehydratace a poškození mozku, u malých dětí i febrilní křeče. Nutný zásah si žádá stav, kdy teplota trvá okolo 39 stupňů déle než 24 hodin.

 

Jak se s horečkou vypořádat

Pro snížení horečky a zvýšené teploty je v lékárnách k dispozici celá řada léků na základě paracetamolu nebo ibuprofenu. Pro nejmenší děti nebo není-li možné z různých důvodů přijímat lék ústy, se doporučují čípky, které je možno použít pro miminka od 9 kg hmotnosti, pro větší děti jsou léky i ve formě sirupu či tablet pro děti od 3 let. Vždy se řiďte pokyny dávkování, které Vám doporučí lékař či lékárník! Léky můžete kombinovat (např.: panadol čípky a panadol sirup), ale nemíchejte obsažené účinné látky (např.: panadol a ibalgin). Dětem nikdy nepodávejte aspirin (kyselinu acetylsalicovou). Mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako podráždění žaludku a v případě děti s chřipkou nebo planými neštovicemi, hrozí vznik, tzv. Reyerova syndromu, vzácného ale velmi nebezpečného, játra a mozek poškozujícího onemocnění, které může být i smrtelné.  Další možností léčby horečky jsou v dnešní době i homeopatické přípravky, opět si nechte poradit od zkušeného homeopata či školeného lékárníka.

 

Další možnou léčbou nebo doplněním léčby léky je snižování teploty pomocí zábalů či koupání ve vlažné vodě. Tyto metody jsou od méně nepříjemných (zábal pouze na končetiny) - po drastické snižování šokem (zábal trupu dítěte). Ne vždy zaberou, ale zpravidla neuškodí. Avšak nikdy nepoužívejte u dětí s rozpálenou hlavičkou a chladnými končetinami nebo dítě s mramorovou pokožkou. Ty nejosvědčenější jsou:

 • obvazování lýtek nemocného dítěte plenou namočenou ve vlažné vodě, nechte působit 10 - 15 minut, poté znovu namočte, vyždímejte, přiložte a tak opakujte 3x. Pokud teplota dále stoupá, po dvou hodinách opět zopakujte.
 • omývání vlažnou vodou trupu a končetin dítěte sedícího ve vaničce. Voda by měla mít jen cca o 2 stupně nižší teplotu než je naměřená teplota dítěte. Omývání ukončete okamžitě, jak se začne dítě třást zimou či mu naskočí „husí kůže“. Nikdy nepoužívejte studenou vodu, ta by způsobila stahování cév a tím zadržení tepla v těle.
 • přikládání ledu do obou třísel dítěte na tenký kus látky (např.: kapesník), 2 - 3 kostky ledu dáme do igelitového sáčku a necháme položené na tříslech cca 10 minut, dítě lehce přikryjeme např. plenou. Velkou výhodou je okamžité ochlazování krve přes tepny v tříslech, bohužel ale nedá se uplatnit u většiny dětí, které si poctivě nelehnout a nebudou nehybně čekat a u kojenců vzhledem k anatomické stavbě těla.
 • octové ponožky, jsou bavlněné ponožky namočené v octovém roztoku, opět se nechají cca 10 - 15 minut a provádí se 3 opakování. Octový zábal je možné využít jako klasický zábal kotníků, trupu apod. Doporučuje se použít jablečný ocet, který obsahuje minerály a stopové prvky, napomáhá tak pocení a vylučování škodlivých látek z těla.

Pár posledních tipů jak na horečku

Vždy nám postačí snížení horečky o jeden stupeň, není nutné se ji snažit srazit na normální teplotu. Nemocné dítě necháme v posteli, případně pospávat na gauči, chce-li být u Vás. Nechte ho pouze v tenkém bavlněném pyžámku a pod slabou přikrývkou. Na prvním místě je pohodlí maroda, proto udělejte výjimku, a pokud si přeje koukat na krtečka nebo ležet ve vaší posteli v době své nemoci snažte se mu vyhovit. Propocené prádlo měňte co nejčastěji, dlouhé vlasy spleťte do copu, aby nezakrývaly krk. Nenuťte do jídla, preferujte polívky a hlavně dbejte na dostatečný příjem tekutin (zapomeňte na colu, ta stejně jako káva podporuje vylučování vody). Dítě ukládejte v dobře větrané místnosti. Teplotu měřte v pravidelných intervalech, alespoň 3x denně, nejlépe před jídlem (po najedení bývá teplota o trochu vyšší než normálně). Nezapomínejte, že naměřená teplota v konečníku je cca o půl stupně vyšší než tělesná teplota v podpaží. Při měření teploty v konečníku buďte opatrní na poranění, teploměr můžete zlehka namazat dětským krémem nebo olejíčkem. V ústech můžete měřit teplotu i pomocí speciálního dudlíku se zabudovaným čidlem, k dostání v lékárnách je i teploměr pro měření v uchu.

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (15)

 • Re: horečka
  nejčastěji ávám na horečku nurofen sirup nebo čípky. ty beru s sebou i na cesty
  lenkapok | 27.05.2014 20:47:33 | odpovědět
 • horečka
  Při zvýšené hočce dávám mojí princezně Nurofen - většinou kaičky a když už mi chce nic spolkout, tka se uchyluji k čípkům..
  lodinka | 20.05.2014 15:00:26 | odpovědět
 • teploty
  Dcera minulý týden měla 3 dny teploty - 38 - 39´ a jinak jí nic jiného nebylo Pro jistotu jsme 3. den šli k doktorce, aby udělala CRP - naštěstí negativní, takže jsme se shodli, že to mlže být od zubů (leze jich víc najednou) a nebo prostě únava, oslabení... Dávali jsme obkládky na lýtka a při teplotě nad 38.5´Nurofen - s ním máme dobré zkušenosti a zatím vždy zabral a ulevil.
  pelikanek95 | 18.05.2014 14:31:17 | odpovědět
 • Re: Horečka - znamení, že se něco děje
  nám taky zabírá dobře nurofen. snižujeme, když je horečka přes 38,5 . malé měřím v zadečku a vždy odečtu půl stupně. nurofen zabírá dobře a rychle
  lenkapok | 15.05.2014 20:09:45 | odpovědět
 • Horečka - znamení, že se něco děje
  U nás je horečka - tedy teplota nad 38´ znamení, že se něco děje - jednou to byla reakce po očko a jednou, když rostly stoličky. Na oboje zabral Nurofen--- někdo nesráží, ale malá hodně brečela a neusnula by (asi ji to i bolelo) Nurofen sirup zabral do 30 min a pak už bylo zase dobře
  pelikanek95 | 05.05.2014 21:44:28 | odpovědět
 • horečky
  Já dávám vždycky nad 38,5 Nurofen - ještě se mi nestalo,že by nezabral a jak vidím,tak i holky ho tu chválí...poradily mi ho v lékárně,že je i protizánětlivý a lze použít skoro na vše...zoubky,po očkování,bolesti...v naší lékárničce nesmí chybět...
  zzka.2 | 28.04.2014 11:33:37 | odpovědět
 • horečka
  Já musím zaťukat, že jsme střídat zatím nemuseli - dáváme Nurofen sirup a ten zatím vždy pomohl. Je to ibuprofenum a má i protizánětlivý účinek. Dávkování super!
  pelikanek95 | 15.04.2014 10:58:36 | odpovědět
 • Re: Re: Re: horečka
  já tedy občas i střídala a to jen v případě, že horečka byla fakt vysoká a potřebovali jsme srazit rychleji. jinak nám tedy nejlíp zabírá nurofen sirup. hlavně super dávkování - ta trubička dávkovací je super a využila jsem jí párkrát už i na dávkování antibiotik
  lenkapok | 07.04.2014 21:02:33 | odpovědět
 • Re: Re: horečka
  (11.03.2014 19:04:18) napsal: Souhlasím - dáváme na zoubky - prořezávají se nám stoličky a bez nurofenu si to neumím představit a dcerce i chutná... Na horečku nám také rychle zabral
  Jinak doktorka mi říkala, že kdyby byly horečky a neklesaly, dá se střídat nurofen s paralenem po 4h...  Tak to zase třeba náš pediatr nedoporučuje, to střídání, takže nestřídám a dávám jen Nurofen, při vyšší horečce v kombinaci se zábaly.
  jana.divisova | 19.03.2014 20:02:53 | odpovědět
 • Re: horečka
  Souhlasím - dáváme na zoubky - prořezávají se nám stoličky a bez nurofenu si to neumím představit a dcerce i chutná... Na horečku nám také rychle zabral
  Jinak doktorka mi říkala, že kdyby byly horečky a neklesaly, dá se střídat nurofen s paralenem po 4h...

  pelikanek95 | 11.03.2014 19:04:18 | odpovědět
Celkem záznamů: 15
|< << 12 >> >|

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole