První trimestr těhotenství - týden po týdnu

Středa, 23. květen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství se počítá na 40 týdnu a začíná již od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním, kdy v těle ženy probíhá nový cyklus vedoucí k ovoluci a následně oplodnění vajíčka. V tomto článku Vás podrobně provedeme prvním trimestrem, tedy prvními 13. týdny těhotenství.

1. a 2. týden těhotenství

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním, k samotnému oplodnění vajíčka však dochází zhruba 14 až 21 dní od začátku menstruace. Při menstruačním krvácení dochází k odloučení převážné části vnitřní sliznice dělohy (endometria), která se poté znovu obnovuje a vytváří tak hnízdo pro oplodněné vajíčko. Současně s tím se ve vaječníku vyvíjí několik folikul, které se skládají z vaječné buňky a obalu. Po dozrání folikulu dojde k uvolnění vaječné buňky, která putuje do vejcovodu a tam čeká na oplodnění. Pro zvýšení pravděpodobnosti je nezbytné správné načasování pohlavního styku, jelikož buňka čeká ve vejcovodu na oplodnění zhruba 12 až 24 hodin. Při úspěšném sloučení vajíčka a spermie, která mj. určí pohlaví dítěte, dojde ke vzniku oplodněného vajíčka, tzv. zygoty.

 

3. týden těhotenství

Jak je již výše zmíněno, k ovulaci a oplodnění vajíčka dochází obvykle 14 až 21 dní od počátku menstruace, tzn. že ve chvíli, kdy žena otěhotní, je již ve 3. týdnu svého těhotenství. Po oplodnění vajíčka dochází do 24 hodin k procesu zvanému rýhování- dělení vajíčka na více buněk. Vytvořený shluk buněk poté putuje z vejcovodu do dělohy, kde se z nich zhruba po týdnu vyvine buněčná koule zvaná blastocysta. Právě z této blastocysty se později vyvine embryo a placenta. V dalších 2 až 4 týdnech se blastocysta vyživuje z vnitřní dělohy, než tuto funkci převezme placenta. Již na konci 3. týdne těhotenství měří budoucí embryo zhruba půl milimetru a je tedy viditelné pouhým okem.

 

4. týden těhotenství

Ve 4. týdnu těhotenství začíná vlastní vývoj tělesných orgánů, tzv. organogeneze. Lidský zárodek je od tohoto týdne nazýván embryem. Embryo samotné vytvoří 3 zárodečné vrstvy, ze kterých se postupně tvoří všechny orgány a tkáně. Na konci 4. týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v tomto období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya. Na konci 4. týden již můžete pociťovat některé příznaky těhotenství, jako je citlivost prsů, nevolnost nebo zvracení.

 

5. týden těhotenství

V 5. týdnu těhotenství dochází k počátkům vývoje nervového a oběhového systému a již na konci tohoto období začíná srdce pulsovat. Hladina hormonu v těle je již v tomto týdnu obvykle tak vysoká, že i běžné těhotenské testy jsou pro zjištění těhotenství poměrně spolehlivé.

 

6. týden těhotenství

Jestliže začalo srdce v předchozím období pulsovat, v tomto týdnu je již možné zaznamenat srdeční akci vaginálním ultrazvukem. V tomto týdnu se začínají tvořit nos, ústa a uši. Na těle se objevují pupeny rukou a nohou. Uvnitř těla se začínají vyvíjet střeva a první tkáně budoucích plic. Části mozku se diferencují, formuje se hypofýza.

 

7. týden těhotenství

V dalším týdnu dochází k dalšímu vývoji rukou a nohou. Rozvíjí se také oči, které jsou již částečně překryty víčky. Důležitým bodem v tomto období je vývoj slepého střeva a slinivky břišní, která je již schopná v případě potřeby produkovat hormon inzulin.

 

8. týden těhotenství

Od 8. týdne těhotenství se vyvíjející dítě již nazývá plodem, který měří zhruba 1,6 cm a váží něco přes 1 gram. Na rukou i nohou jsou již jasně patrné prsty, víčka téměř zcela zakrývají oči. Pokračuje také vývoj uší. Začínají se vyvíjet kosti a zvětšuje se množství svalové hmoty. Poměrně časté je v tomto období drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem.


9. a 10. týden těhotenství

V dalších dvou týdnech plod doroste do velikosti přibližně 3 cm. Většina životně důležitých orgánů plodu (např. mozek, plíce, ledviny nebo játra) již plní svou funkci. Při ultrazvukovém vyšetření je možné nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdce dítěte. V 10. týdnu těhotenství ještě obvykle těhotenství není na ženě navenek patrné, přesto vám již může být vaše oblečení poněkud těsné.

 

11. týden těhotenství

Vnější genitálie mají téměř konečnou podobu, i když bude trvat ještě zhruba měsíc až dva než bude moci být pohlaví dítěte s jistotou určeno při ultrazvukovém vyšetření. Dítě je v děloze velmi aktivní – protahuje si nohy a ruce, kope nohama, přetáčí se na všechny strany- pohyby však ještě necítíte, jelikož je dítě stále velmi malé a má kolem sebe dostatek plodové vody.

 

12. týden těhotenství

Ve 12. týdnu se překotně vyvíjí nervový systém dítěte. Zdokonaluje se také trávicí systém dítěte, dítě polyká plodovou vodu a ledviny již vylučují moč do močového měchýře. U některých žen se objevují nepravidelné pigmentové skvrny v obličeji a na krku nebo tzv. linea negra, pigmentová čára od pupku směrem dolů k ochlupení. Tyto pigmentové skvrny obyčejně zmizí, popř. zblednou, krátce po porodu.

 

13. týden těhotenství

13. týdnem končí 1. trimestr těhotenství. V tomto týdnu měří plod zhruba 7,5 cm a váží přibližně 25 gramů. Ledviny a močové cesty jsou již plně funkční. Na těle dítěte začíná růst jemné chmýří, zvané lanugo. Na bříšcích prstů má dítě své jedinečné otisky. U žen se v prsech  může začít tvořit tzv. kolostrum, výživná nažloutlá tekutina, kterou novorozenci pijí do doby, než se v prsech začne tvořit mateřské mléko.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole