Můj porod, moje volba

Pondělí, 4. únor, 2013
Webmaster
počet komentářů (0)
Můj porod, moje volba

Chtěla bych rodit podle svého, ale je to vůbec možné? Narození miminka vnímá většina žen jako událost, na kterou by jí měly zůstat hezké vzpomínky. Samozřejmě si přeje, aby vše probíhalo tak jak má, ale jde i o to, aby porod v cizím prostředí porodního sálu nebyl stresující záležitostí, např. neosobním přístupem personálu, hlukem, apod.

Alternativní porod

Hodně žen hovoří o alternativním porodnictví, ale co si vlastně pod tímto pojmem představit? Například jde o to, aby si rodičky mohly svobodněji rozhodovat o tom, jaký a kde, by si přály porod. Zda chce rodit na velké klinice nebo preferuje soukromí menšího zařízení. Také často postačí informovat se v porodnici, kde bude žena rodit, co vše nabízejí a co může využít. Alternativní nemusí znamenat odlišné, ale pro některé ženy příjemnější a lidštější.

Porodnice nebo domácí porod

Porod podle Odenta

Velký důraz je kladen na chování personálu. U porodu by nemělo být moc lidí a je na ženě, aby si zvolila ideální polohu. Ošetřující personál zastupuje porodní asistentka a porod probíhá v podřepu s oporou 1-2 osob.

Tato metoda však není příliš nakloněna přítomnosti otce u porodu (může se ztížit).

V porodním pokoji je ticho a přítmí, je vymalován a zařízen podobně jako civilní pokoj.

Jakmile se dítě narodí, asistentka ho položí mamince na bříško a pupeční šňůra je přestřižena až tehdy, kdy dotepe. Mělo by se také minimalizovat podávání léků.

Porod do vody

Tato metoda byla zavedena v bývalém Sovětském svazu. Česká gynekologická společnost stanovila v roce 1998 podmínky, za kterých je tento způsob akceptován:

Žena musí být zcela zdravá, těhotenství musí být fyziologické a porod musí nastat v termínu. Přítomen je porodník, pediatr, porodní asistentka a neonatologická sestra se zkušenostmi porodů do vody.

Dítě se rodí do vody ohřáté na tělesnou teplotu. Voda působí relaxačně na rodičku a pro dítě je prý přechod do vodního prostředí menším šokem.

Některé ženy, ale využívají působení vody v různých formách (sprchování, koupele, ap.) jen v první době porodní a ve druhé době pak již absolvují porod mimo vodu, na porodním sále.

Domácí porod

V Nizozemsku doma rodí sice až 38% žen, ale mají tam vysoce dokonale propracovaný speciální systém porodnické péče, týkající se těchto porodů.

V ostatních zemích tento způsob není příliš rozšířený a má své zastánce i odpůrce.

U nás jim lékaři příliš nakloněni nejsou, z důvodu možných komplikací, které nelze předvídat. Příhody, kdy je nutné akutně ukončit těhotenství císařským řezem, kleštěmi, apod. postihnou každou 8. - 10. zdravou rodičku, i proto je volba rodit doma nebezpečná.

Pro tento způsob porodu se často rozhodnou ženy, které měly nedobré předchozí zkušenosti. A když už se tak rozhodnou, měly by být zdravé, mít fyziologický průběh těhotenství a při sebemenším náznaku komplikací raději zvolit porod v porodnici.

Psychoprofylaxe a psychosexuální metoda

U této metody jsou důležitá tato dvě slova: duše a prevence

Součástí je technika dýchání - usnadní se porod a budoucí maminky se ji učí v předporodních kurzech a relaxace (učí se cítit své svaly, a to jak je uvolnit). Pod odborným dohledem by tato cvičení měla probíhat pravidelně.

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob porodu pamatujte vždy na zdraví své i svého miminka.

 

Jaké jsou Vašeho zkušenosti s "alternativními" nebo "klasickými" porody?

 

Autorka: Jana Vojtíšková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole