Vyšetření v těhotenství

Pondělí, 12. listopad, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Vyšetření v těhotenství

Každá žena v průběhu těhotenství podstoupí soubor prohlídek a vyšetření, které jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Cílem je dovést ženu k bezproblémovému porodu a vývoji zdravého plodu v těle matky. Co a v jakých termínech na vás čeká?

 

Prenatální diagnostika

Těhotenství je pro ženu zcela mimořádný stav. Je důležité, aby matka i dítě, které v sobě nosí, dobu před narozením prožívali v co největším klidu a pohodě. Abyste se 9 měsíců nestrachovala o zdravotní stav a vývoj potomka v bříšku, pomocnou ruku nabízí pravidelné lékařské prohlídky a vyšetření.  V České republice je prenatální diagnostika na velmi dobré úrovni k světovým výsledkům, včas odhaleno je až 90% plodů s vývojovou vadou. Vyšetření a pravidelné prohlídky jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou.

 

Vyšetření v těhotenství

Ultrazvukové vyšetření

Vyšetření tedy zjišťuje přítomnost vrozených vývojových vad a správný vývoj plodu. Žena minimálně třikrát podstoupí ultrazvukové vyšetření. První ultrazvuk je mezi 11. - 14. týdnem těhotenství pro upřesnění termínu porodu, následuje mezi 18. - 20. týdnem, kdy lékař kontroluje orgány plodu a poslední „povinný“ mezi 30. - 32. týdnem, pro zjištění polohy plodu a placenty. Při všech ultrazvukových vyšetření se samozřejmě sleduje celkový vývoj plodu.

 

Odběry krve

Na ultrazvuk se každá nastávající maminka těší, ale také nás čeká méně příjemná vyšetření. Odběry krve mají nezastupitelnou hodnotu při zjišťování vážných nemocí, množství železa v krvi, rizika vrozených vývojových vad, atd. Lékař také zjišťuje krevní skupinu matky a její Rh faktor. Jen se vám možná nebude chtít uvěřit, že množství připravených zkumavek k odběru je jen pro vás.

 

Další vyšetření

Gynekolog bude pravidelně provádět test moči, bude vám také proveden stěr z děložního čípku a zátěžový test těhotenské cukrovky, zpravidla povinný od 25. roku věku rodičky. V určitých případech může dojít i na odběr plodové vody, případně další testy a vyšetření dle rozhodnutí lékaře o zdravotním stavu matky či dítěte.

 

Nespoléhejte jen na pravidelná lékařská vyšetření, ale dělejte i vy maximum pro své ještě nenarozené miminko. Jezte pravidelně a vyváženě, najděte si nějakou pohybovou aktivitu a hlavně buďte spokojená.

 

 

Autorka: Jana Košková

 

 

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole