Třetí trimestr těhotenství - týden po týdnu

Úterý, 27. listopad, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Třetí trimestr těhotenství - týden po týdnu

Také máte pocit, že ráno se probouzíte s pár centimetry v obvodu břicha navíc? Ve třetím trimestru miminko rychle roste (můžete přibrat až 7 kg) prochází poslední fází svého vývoje do skutečného malého človíčka. Rychle nabírá na váze a připravuje se k náročné cestě, … porodu.

28. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 28. týdnu těhotenství plod měří cca 38 cm a váží cca 1000g. Délka plodu se zjišťuje součtem délky hlavičky, trupu a nohou. Miminku se začnou na mozkové kůře objevovat první rýhy a záhyby. Vyvíjí se miliardy nervových buněk. Už umí mrkat, rostou mu řasy, obočí a pokračuje dále růst vlasů.

29. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 29. týdnu těhotenství plod měří cca 39 cm a váží cca 1150g. Pokračuje vývoj mozku, zvětšuje se hlavička. Pokračuje také vývoj plic a svalů. V kostech se ukládá denně cca 250mg vápníku, zvyšuje se množství kostní tkáně.

V posledním trimestru je velice důležitá výživa těhotné ženy. Miminko rychle roste a vyvíjí se a k tomu potřebuje mít potřebné živiny. Budoucí maminka by měla dbát na dostatečný příjem bílkovin, vitamínu C, železa, vápníku a kyseliny listové. Pokud vás trápí zácpa, zvyšte množství přijímané vlákniny (jablka, švestky, ořechy, cereálie, celozrnné potraviny), dostatečně pijte (alespoň 2 litry/ den) a nevyhýbejte se pohybu.

30. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 30. týdnu těhotenství plod měří cca 40 cm a váží cca 1300g. Miminko dokáže rozlišit světlo a tmu, je možné, že je schopné sledovat i zdroj světla. Zrak se bude dále vyvíjet až do věku 6 let. Množství plodové vody dosahuje maximální hranice okolo 800 ml (v týdnech 28. - 32. Poté opět pomalu klesá).

31. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 31. týdnu těhotenství plod měří cca 41 cm a váží cca 1500g. Miminko nyní začne přibírat zhruba 200g týdně. Tělo dítěte, ruce a nohy se obalují tukem. Miminko se hodně pohybuje a začíná rušit matce noční spánek. Může otáčet hlavou za světlem či zvukem.

Matce se v prsech vytváří kolostrum (mlezivo). Kolostrum je hustá lehce nažloutlá tekutina, která poskytuje dítěti v prvních týdnech života výživu, která obsahuje více živin a protilátek než mateřské mléko, které kolostrum po několika dnech „vystřídá“.  Některé nastávající matky může trápit samovolné vytékání mleziva z prsů i před porodem. O nic nejde a nemá to žádný vliv na tvorbu a kvalitu pozdějšího mateřského mléka.

32. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 32. týdnu těhotenství plod měří cca 42 cm a váží cca 1700g. Pokožka se vlivem přibývání podkožního tuku napíná a vyrovnává. Plíce zatím nejsou plně funkční. Kostra dítěte je úplná, ale kosti jsou zatím měkké a ohebné.

Pozor na „poslíčky“. Braztonovy-Hicksovy kontrakce, lidově řečeno poslíčci, jsou nepravidelné kontrakce dělohy. Vyskytují se ojediněle, jsou zpravidla nebolestivé a netrvají déle než 1 minutu.

33. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 33. týdnu těhotenství plod měří cca 44 cm a váží cca 1900g. Kosti se postupně zpevňují, lebeční zůstávají nespojené pro průchod porodními cestami. Můžete pozorovat již zavedenou pravidelnost pohybů miminka. Pokud by se pohyby najednou nepřirozeně zrychlily nebo naopak odmlčely, vyhledejte lékaře.

34. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 34. týdnu těhotenství plod měří cca 45 cm a váží cca 2150g.

Pokračuje vývoj plic, nervové soustavy a ukládání podkožního tuku. Podkožní tuk pomůže miminku po porodu regulovat svou tělesnou teplotu.

V případě narození dítěte předčasně na 34. týdnu je považováno za nedonošené, ale již se dokáže lépe adaptovat.

35. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 35. týdnu těhotenství plod měří cca 46 cm a váží cca 2400g.

Vývoj miminka se rychleji blíží ke konci, nyní má už plně funkční ledviny a játra.

Děloha mu začíná být těsná, její vrchol dosahuje až k hrudnímu koši. Děloha tlačí na močový měchýř a orgány trávicí soustavy, to způsobuje problémy jako pálení žáhy a nutkavé časté močení.

36. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 36. týdnu těhotenství plod měří cca 47 cm a váží cca 2600g. Pomalu se začíná ztrácet laguno - jemné chmýří na pokožce. A vytrácí se mázek, který chránil pokožku v děloze. Laguno i mázek se uvolňuje do plodové vody, kterou dítě polyká. Tak dojde k první stolici po porodu - smolka. Dítě by mělo být otočeno hlavičkou dolů pro správný průchod porodní cestou.

37. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 37. týdnu těhotenství plod měří cca 49 cm a váží cca 2850g. Na konci tohoto týdne je miminko považováno za donošené. Plíce jsou zcela vyvinuty a budou schopny samostatného dýchání po porodu.

38. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 38. týdnu těhotenství plod měří cca 50 cm a váží cca 3100g. Dítě je považováno za donošené a u většiny žen lze pocítit blížící se známky porodu. To je pokles dělohy do pánve, poslíčci, odchod hlenové zátky.

39. - 40. týden těhotenství

Dítě - vývoj plodu: Ve 40. týdnu těhotenství plod měří cca 51 cm a váží cca 3500g. Porod již můžete očekávat každým dnem.

Jak poznat začínající porod

Nenechte se zmást, pokud počáteční kontrakce nebudou bolestivé, jsou -li pravidelné.

Kontrakce (stahování) dělohy při začínajícím porodu:

  • snižování intervalu a zvyšování bolestivosti kontrakcí,
  • kontrakce v intervalu do 5 minut.

Okamžitě vyhledejte lékaře v případě:

  • odtoku plodové vody,
  • neobvyklé a výrazně snížené aktivity dítěte v děloze,
  • vaginálního krvácení, silné bolesti břicha či horečky,
  • trvající silné bolesti hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha nebo nesnesitelné svědění.

 

 

Autorka: Jana Košková

 

Související články:

Fontanela novorozence

Péče po porodu

Domácí porod

První trimestr těhotenství - týden po týdnu

Druhý trimestr těhotenství - týden po týdnu

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole