Péče duly v těhotenství a u porodu

Středa, 17. říjen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Péče duly v těhotenství a u porodu

Výraz „dula“ pochází z řečtiny. Dnes tímto pojmem označujeme speciálně vyškolenou ženu – profesionální průvodkyni, která doprovází maminky v období těhotenství, během porodu a šestinedělí. Článek napsala Dagmar Hricová, certifikovaná dula o.s.České duly, www.mojedula.cz

Kdo je DULA?

Nejedná se o profesi zdravotnickou, ale o profesi pomáhající.  Dula nesupluje, ale doplňuje práci lékařů a porodních asistentek a nezasahuje do jejich kompetencí. Na rozdíl od porodní asistentky, která sleduje a hodnotí zdravotní stav rodící ženy, dula poskytuje permanentní péči v průběhu porodu a věnuje se tomu, jak se žena cítí a co potřebuje.
Dula sdružení  České duly o.s. je připravená doprovázet ženu jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti, ale pouze za přítomnosti porodní asistentky.

Psychická podpora u porodu

Dula respektuje přání budoucích rodičů, pomáhá vytvořit atmosféru bezpečí a nabízí fyzickou nebo psychickou podporu, ale nijak ženu neřídí, nehodnotí a nemanipuluje.  Zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu a snaží se ženě pomoci projít porodní zkušenosti tak, aby porodní zážitek byl pro rodičku co možná nejlepší. A to i v případě, že žena prožije něco, s čím nepočítala nebo si nepřála prožít. Dula pomáhá lépe zvládnout zákroky, které jsou nepříjemné a svou přítomností snižuje strach, napětí a pocit osamocení a žena se tak může plně ponořit do porodu a soustředit se na své tělo a miminko.

Muž u porodu


V případě přítomnosti otce u porodu je dula, jako osoba emočně neangažovaná, psychickou podporou i pro otce, kdy může situaci objasnit, popsat co se právě děje a pomůže navodit příjemnou atmosféru. Dula po celou dobu porodu zůstává s rodiči a zpravidla odchází, až novopečená maminka opouští porodní sál, ale i zde záleží na individuální dohodě.
Pokud žena u porodu partnera mít nemůže nebo nechce, dula nenahrazuje jeho roli, ale zůstává v roli profesionálního doprovodu.

Výhodou profesionální duly je, že zná běžné medicínské postupy a ví, jak porod probíhá, co se při něm děje a může nabídnout vhodné úlevové polohy, nespecifické masáže…, záleží na aktuálních potřebách a přáních konkrétní ženy. Zároveň má dula určitý nadhled, je vyškolená v tom, jak zvládat náročné nebo zátěžové situace a jak účinně pomoci.

Zážitek pro život

Dula vnímá porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě rodičů a dítěte. Mnohé ženy na své porody vzpomínají celý život a málokdy se zaobírají fyzickou bolestí, ale spíše okolnostmi a situacemi, které jejich porod provázely. Spolupráce s dulou a její přítomnost v době porodu a podpora v poporodním období mohou vnímaní a prožívání daných okolností usnadnit, objasnit a zpříjemnit.

Pokud se samy chcete stát dulou nebo máte zájem o spolupráci s dulou, podrobné informace a aktuální seznam dul naleznete na webových stránkách sdružení České duly o. s. www.mojedula.cz

Autorka: Dagmar Hricová, certifikovaná dula logo dul.gif

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole