Domácí porod

Pondělí, 9. červenec, 2012
Webmaster
počet komentářů (3)
Porod doma

Věděli jste, že chce – li žena rodit doma, nemocnice jí musí pomoct? To znamená, že pokud rodička nemůže sehnat soukromou porodní asistentku, nemocnice má povinnost tuto péči zařídit.

Každá žena má právo, se rozhodnout sama, kde bude rodit.

Domácí porody mají svá rizika a už stály život desítky dětí. Můžeme, ale brát právo matkám, které chtějí rodit doma, a za každou cenu je nutit jít se svým dítětem do porodnice? Stejně jako může pomoci matce lékař, tak, může pomoci výborná porodní asistentka.

 

Rizika domácích porodů

Jsou zde značná rizika, která se těžko doma řeší. Například porucha srážlivosti krve, kdy i v porodnici, která má k dispozici veškerá vybavení, je její řešení náročné. Pokud se něco takového stane doma, situace je dvojnásobně problematičtější. Proto je nutné se nad zvolenou alternativou porodu řádně zamyslet, aby nedošlo k zbytečnému ohrožení života matky a dítěte, přeci jen se naše zdravotnictví řadí k nejlepším na světě.

 

Porod je fyziologický proces, ale ne vždy proběhne bez komplikací, které se nedají předem odhadnout.

Chápeme maminky, které nedají na domácí prostředí, že nemocniční prostředí je stresují, strava pro kojící matky mnohdy nevhodná, porodnice vyžadují za přítomnost tatínka u porodu poplatek, nemocniční režim s budíčkem před šestou hodinou ranní, a možné další výtky, které se vážou ke konkrétním porodnicím, avšak porod v nemocnici, oproti tomu domácímu, má velké výhody. A to od péče lékařů a porodních a dětských sester, po navázání nových známostí s jinými novopečenými matkami. A také je to posledních pár dnů, kdy se nestaráte o stravu, čisté povlečení, oblečení a podobně.

 

Je třeba vždy počítat i s tou nejhorší situací, která může nastat a proto by měla správná příprava domácího porodu obsahovat i „záložní plán“, aby v případě jakékoli komplikace byla rodička ihned převezena do nemocniční porodnice. V některých případech jde pouze o minuty, a není vždy v silách i zkušené porodní asistentky míru rizika odhadnout a komplikace vyřešit.

 

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (3)

 • Taky bych do toho radši nešla. Měla jsem těhotenství bez problémů, ale jak jste si mohly přečíst o mém porodu, dopadlo vše jinak než jsem si představovala. Viděla jsem o tom dokument, bylo to pěkné a poučné, ale ne.
  Pawlina | 03.09.2012 20:40:24 | odpovědět
 • Re:
  Monna (15.07.2012 10:37:13) napsal: Maminky, které domácí porod "podstoupily" neodsuzuji ani nesoudím, ale já bych si to netroufla. Přijde mi to taky trošku sobecké, ohrozit dítě jen kvůli mému pohodlí. Ovšem kdyby se rozšířily tzv. porodní domy, bylo by to moc fajnAle takto zkrátka nejsem příznivcem domácích porodů...


  Já naprosto souhlasím. Sama jsem neměla úplně bezproblémový porod a vím jistě, že nebýt v nemocni tak by to dopadlo špatně.
  Jana | 15.07.2012 21:45:18 | odpovědět
 • Maminky, které domácí porod "podstoupily" neodsuzuji ani nesoudím, ale já bych si to netroufla. Přijde mi to taky trošku sobecké, ohrozit dítě jen kvůli mému pohodlí. Ovšem kdyby se rozšířily tzv. porodní domy, bylo by to moc fajnAle takto zkrátka nejsem příznivcem domácích porodů...
  Monna | 15.07.2012 10:37:13 | odpovědět

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole