Vítej doma, miminko!

Pondělí, 19. listopad, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Vítej doma, miminko!

Přípravu na příchod miminka do rodiny nikdy nepodceňujte. Nezáleží na tom, zda je staršímu dítěti 1 rok nebo 6 let, doposud bylo zvyklé na plnou pozornost rodičů i prarodičů, a to se nyní pro něj výrazně změní.

Jak připravit staršího sourozence na miminko

Jakmile na vás bude vidět těhotenské bříško, začněte s dítětem o miminku mluvit, o tom jak roste ve vašem bříšku, o pobytu v porodnici a o změnách, které miminko přinese. Dejte svému prvorozenému pocit důležitosti tím, že s vámi bude připravovat pokojíček a vybírat jméno. Cílem samozřejmě je, aby se dítě na příchod miminka těšilo.

Nejčastější chyby rodičů

  • Nechtějte po dítěti jeho soukromé věci nebo oblíbené hračky, když bude chtít, miminku je dá samo.
  • Netrestejte dítě za jeho pocity. Pokud na miminko žárlí nebo se na něj zlobí. Mluvte o tom, trpělivě a mile vysvětlujte.
  • Neměňte denní zvyklosti dítěte. Pokud jste s ním chodila 1x týdně do bazénu, najděte si ten čas i dále nebo již v těhotenství tuto „akci“ přesuňte na tatínka.
  • Nenuťte staršího sourozence k péči o miminko, když o to nestojí. V této situaci vám nebude druhým dospělým, ale naopak této nemluvnětem.
  • Rozhodně děti neporovnávejte.
  • Vše dělte na půl a to i ve věku adolescence, chcete-li aby spolu sourozenci dobře vycházeli i v dospělosti.

Příjezd domů

I když dítěti vše pečlivě a trpělivě vysvětlujete, rozpoznává první omezení, které miminko přináší už při těhotenství. Nemůžete si spolu hrát tak jako dřív, častěji navštěvujete lékaře a vyvrcholením je vaše delší nepřítomnost, když jste v porodnici.

Když přijdete domů s miminkem, jako první běžte ke staršímu dítěti a přivítejte se s ním, pak mu představte jeho brášku nebo sestřičku. Nechte starší dítě vybalit vám tašku a zapojit se do umístění miminka a jeho věcí. Pokud si ho bude chtít pochovat, opatrně mu pomožte. Ukažte mu, jak miminko hladit a netrestejte starší dítě za přílišnou horlivost k miminku. Pokud budete přijímat návštěvy, požádejte je, aby se stejně ne-li více věnovali i staršímu.

První dny doma

Pokuste se plánovat svůj čas rovnoměrně mezi obě děti, když miminko spí, určitě byste nejraději lehla s ním, ale zkuste se plnohodnotně zaměřit na starší dítě a strávit svůj volný čas jenom s ním. Připravte se na projevy žárlivosti, ať se na vás pověsí ve chvíli, kdy máte práce nejvíce, nebo propukne v záchvat vzteku kvůli maličkosti, buďte tolerantní. Starší dítě bude velice zvědavé jak při přebalování miminka, tak i kojení. Neodhánějte ho, ale zapojte, třeba vám může podat krém na zadeček nebo plínku na odříhnutí. Společně i koupejte, čtěte pohádky na dobrou noc a jezte.

Miminka jsou více zaujaté malým človíčkem než dospělým, starší sourozenec tak může získat pocit důležitosti, když uvidí, jak se za ním miminko otáčí a směj se na něj.

 

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole