Rodičovství dává i bere

Neděle, 3. červen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Co to je vůbec rodičovství

Již v raném stádiu těhotenství si žena, budoucí matka, díky změnám fyzickým i duševním snáze uvědomuje, že se po narození dítěte její život změní a po „devítiměsíční přípravě“ snáze vklouzne do nové role rodiče. Muž si svůj nový status musí nejdříve prožít. Po devíti měsících se narodí nejen dítě, ale též nová identita rodičů.

Plánované rodičovství

V dnešní době už nikdo do rodičovství nevstupuje s představou, že je vše jednoduché, krásné a snadné, jako z reklamy na rodinné výrobky. Naše děti neudělají vždy, co chceme, spíše naopak si vybírají nejméně vhodné chvíle, stojí nás nejen spoustu peněz, ale také času, energie a osobních obětí. Často bývají zátěžovým testem partnerského vztahu, který se krátce po narození dostává do úplně jiné roviny vztahu dvou bytostí. Nastavují zrcadlo našemu nitru, kde se ukrývají nedořešené vztahy se svými rodiči. A může nás naplňovat nebo v některých momentech ranit.

 

Dost dobrý rodič

Uklidňujícím je termín „dostatečně dobrý rodič“, tedy ano, i rodič je jen člověk a má své mezery a chyby, může být ve své rodičovské roli nejistý a někdy nešťastný, ale zvládne-li naplnit potřeby dítěte alespoň na 51%, bude dobrý. Klid a pohodu vám v rodině nezaručí finanční jistoty nebo materiální výhody, ale jednoduše jen bezpodmínečná láska. Bezpodmínečná láska je první moment, kdy držíte své dítě v náručí a cítíte, že ho tak milujete, že se to ani nedá vyslovit, cítíte to, i když vás v něčem zklamalo, narodí se postižené nebo mohlo zemřít při porodu. Lásku rodiče si nemusí ničím zasloužit. A je to vzájemné, dítě miluje své rodiče, i když může být třeba nechtěné.

 

Narození dítěte rodiči odhaluje jeho duši, dává mu možnost sebepoznání, s miminkem začíná nový vztah a je jen na rodiči, jaký bude, jaký mu dá směr. Z dvou dospělých osobností, vytvoří rodinu a dá jim nový celoživotní úkol.

 

Bezdětnost jako nový trend?

Stále více přibývá lidí, kteří nemají plánovitě děti. Důvodem bývá udržení si životního stylu či budování kariery, apod. Dokonce je jim přisuzován podíl na vymírání populace. Ale realita je bohužel taková, že již neřešíme diskriminaci žen, ale diskriminaci rodičů, nejčastěji matek.  Bezdětní mají větší šance k prosazování změn ve společnosti, které jsou pro ně vyhovující. Bezdětná žena je na trhu práce či v politice stejně dobře vybavena jako muž, ale pro svobodnou matku malých dětí je téměř nemožné se mezi bezdětnými prosadit, stejně tak si udržet životní úroveň jako svobodná žena. Pro bezdětný manželský pár není problém vystupovat jako dva svobodní jedinci, se svými zájmy a pracovním vytížení, ale jakmile se narodí dítě, pravidla hry se náhle změní.

 

Mateřství a péči o dítě je všeobecně přidávána vysoká hodnota - žena vychovává budoucnost státu. Ale sociální postavení ženy na mateřské či rodičovské dovolené je poměrně nízké, často dokonce péče o dítě „odřízne“ ženu od okolního světa, kolegů z práce, bezdětných přátel, uvrhne do problémů s partnerem. Nebývá lehké se po rodičovské dovolené vrátit zpět do zaměstnání a společenského života, proto existují organizace, které vám s tímto rády pomohou. První krůčky pro zvýšení sociálního postavení matek jsou viditelné nejen na trhu práce s nabídkou flexibilních pracovních úvazků, ale také osvětou, rekvalifikačními kurzy, poradenstvím apod.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole