Hlídání dětí - kdy začít?

Středa, 31. říjen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Hlídání dětí - kdy začít?

V dnešní době bohužel i pro maminky na rodičovské dovolené platí: „málo času, hodně práce“ a naše děti se sami nepohlídají. Kdy je vhodné začít využívat babičky, kamarádky, nebo profesionální chůvy?

Na častém hlídání dětí cizí osobou není nic špatného. Potvrzují to i dětští psychologové. Problémy často vznikají spíše na straně matky. Některé totiž své malé dítě nedokážou opustit s poutem, že se o něj bude starat někdo jiný.

Jak vybrat tetu na hlídání?

Člověk, který pracuje s dětmi, by měl být empatický, citlivý a samozřejmě by měl mít dobrý vztah k dětem. Velké plus je pedagogické vzdělání. Nemusí být, ale je to vhodné, protože takový člověk ví, jak se dítě vyvíjí. Výborné je doporučení od známých.

Vhodné i pro batole?

Je to individuální, ale čím dříve se začne, tím lepší je to pro adaptaci dítěte. Hodně záleží na mamince, jak to cítí. Dětští psychologové tvrdí, že není problém dítě nechávat hlídat od věku tří měsíců.

Dítě k chůvě příliš přivykne?

Děti budou mít k chůvám vřelý vztah, ale nikdy ne silnější než k matce.

Dítě pochopí, že ho opatruje chůva, teta. Mateřský vztah si k ní nevytvoří.

Hlídání dětí muži

V zahraničí je to běžná věc. U nás se začínají objevovat muži ve dvojjazyčných školkách. Prozatím jsou české ženy k mužským chůvám spíše nepřístupné. Muž u malého dítěte na nás působí velice zvláštně a bohužel i podezřívavě.

Kolik osob na hlídání můžeme střídat?

U střídání bychom měli být opatrní, dítě totiž může trpět úzkostí. Doporučuje se pro dítě předškolního věku maximálně dvě chůvy.

Jak dlouho bude trvat, než si dítě zvykne?

Extrovertním dětem nevadí změny a dokážou s cizími lidmi komunikovat bez problému hned první den. Pak jsou introvertní děti – jsou citlivější a snášejí to špatně třeba i po třech měsících hlídání.

Jak poznám, že je dítě nespokojené?

Výraznou a náhlou změnou v chování. Může ničit hračky, nebo se chovat jinak či dělat věci, které nikdy předtím nedělalo. Větší děti dokážou otevřeně mamince říct, že se jim teta nelíbí.

Příprava dítěte na hlídání

Určitě je na místě dítě na cizího člověka připravit. Před tím, než chůva zůstane s dítětem úplně sama, tak je lepší aby se v rodině objevila a pobyla v ní nějakou dobu.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole