Fyzický kontakt děti potřebují

Pátek, 25. květen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Matka a dítě

Fyzický kontakt je pro děti nejen příjemný, ale i potřebný. Od kojeneckého věku, kdy pomáhá k dobrému prospívaní přes batole, které si náramně užije her s rodiči až po dítě, které tak získává osobní sebevědomí a je zralé pro budování vlastních mezilidských vztahů.

Dotyky miminko vnímá už v děloze matky

První kontakty s miminkem přijdou již krátce po početí v děloze, už devět týdnů starý plod reaguje na velmi jemné podráždění a v pátém měsíci je schopný rozpoznat opakující se podněty a zvyknout si na ně. Vyvíjí se nejdříve hmat. Miminko vnímá dotyky dlaní, které ho hladí z vnější strany břicha.  Prvotní komunikace s okolím čerstvého miminka je právě za pomocí hmatu. Od narození dítěte do zhruba pěti měsíců věku, ho nejvíce zajímá obličej rodičů, ručičkama zkoumá Vaši tvář, cítí dotyky Vašich rukou, Vaši vůni a teplo Vašeho těla. Pro novorozence jsou dotyky základní informací o tom, kdo je jeho maminka. Dítě v tomto období touží po matčině náručí, v jejím objetí se uklidní, dotyky a hlazení ho pozitivně stimulují. Dotyky matky a teplo jejího těla nikdy žádná hračka nenahradí!


Mazlení při každodenních povinnostech

Pravdou je, že své miminko pečlivě přebalíme, vykoupeme, namažeme prdelku a nakrmíme, ale v zásadě jen s minimem mazlivých dotyků, protože je to pro nás často každodenní „rutina“. Ačkoli máte pocit, že mu věnujete dosti času, přidejte ještě pár pusinek a pohlazení, buďte s miminkem v těsném kontaktu. Jsou i maminky, které mají problémy pořádně přivinout svoje děťátko, přitulit jej k sobě, pohladit a pomazlit se s ním. Neznamená to, že jejich láska k dítěti je jiná než u ostatních maminek, jen třeba ještě nezískali dostatečné mateřské sebevědomí a bojí se, aby neudělali něco, co by se miminku nemuselo líbit.

 

Žádné návody neexistují, dejte průchod přirozenosti

Někteří lidé se dotykům brání, protože je sami příliš nepoznali -  jejich rodiče byli vůči dotykům chladní nebo je blízký fyzický kontakt může znervóznit. Často se rodič emočně odhalí postupně pouze před svým dítětem, když si pak na blízký fyzický kontakt přivykne, dokáže se pak takto „odhalit“ i před svým partnerem. Věřte, že to prospívá vztahům rodičovským i partnerským. Zkuste se na dotyk podívat z jiného úhlu -  ne, že je to něco co byste měli dělat, ale jako vyjádření své lásky dotykem, uvidíte, že až miminko odroste do věku batolete, jeho první projevy lásky k rodičům budou z počátku hlavně fyzické (při objetí nebo políbení se do Vás „zakousne“ nebo k pohlazení ještě štípne.

 

Od kojence k batoleti

S přibývajícím věkem dítě stále potřebuje lásku rodičů, je velmi důležité, aby samo cítilo, že je Vámi milováno (rozhodně zde nefunguje domněnka typu „to je přeci jasné, že ho mám rád, on to ví“). Polibek na tvářičku, objetí, krásná, milá slovíčka, písničky před spaním a to vše nejen v soukromí domova. Dítě přeci milujeme a dáváme mu všechnu lásku, kterou vám rádo oplatí krásným pohledem, pusinkou, rozzářenýma očičkama a krásnou náladou.

 

U kojenců a malých dětí můžeme doporučit kojenecké či dětské plavání s rodiči (lekce kojeneckého a dětského plavání musí být vedeny pod dohledem zkušeného instruktora!). K dalším velmi příjemným projevům lásky se vedle plavání řadí i kojenecké a dětské masáže, budete tak podporovat vývoj svého dítěte a upevníte citové pouto rodič - dítě.

 

Dítě v posteli rodičů

Ptali jste se už sami sebe na otázku, zda nechat spát dítě v posteli rodičů? Určitě se tomu nebraňte v případě, je-li dítě nemocné nebo mělo špatný sen a Vaše blízkost mu tyto nepříjemné chvíle ulehčuje. Pro děti je i velmi příjemným startem do nového dne, když má možnost ráno po probuzení vlézt do postele rodičů a trochu se pomazli, zařádit si nebo ještě malinko dospat. Nezapomínejte, ale že každé dítě od kojeneckého věku má mít vlastní postýlku, místo, kde si může v klidu odpočinout a peřinky a polštář je jen pro něj nebo pro ni.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole