Osobní hygiena kojenců a malých dětí

Pondělí, 3. prosinec, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Osobní hygiena kojenců a malých dětí

Čistota je půl zdraví a u novorozenců a malých dětí to platí dvojnásob. Miminka ještě nemají dostatečně silnou imunitu, proto jsou pro ně velmi nebezpečné zdroje různých infekcí. Tomuto riziku můžeme předcházet udržováním svého domova v čistotě a pravidelnou osobní hygienou miminka.

Péče o pokožku

Pokožka zdravého miminka nepotřebuje žádnou zvláštní péči, kromě běžného omývání a čistění zadečku při výměně plen. Při přebalování vždy důkladně omyjte veškeré zbytky stolice. Pokud miminko pouze čůralo, věnujte zadečku stejnou péči, i když nečistoty nejsou tak patrné jako po stolici. Pokožku vždy ošetřujte prostředky určené přímo pro jemnou dětskou pokožku, není na škodu se poradit s pediatrem či lékárnicí.

Péče o nehty dítěte

Zpočátku si vybírejte nejvhodnější dobu pro stříhání nehtíků po koupání či při spinkání. Pokud to bude možné, udržujte nehtíky pravidelně upravené, ale pozor na přílišné zastřižení. U kojenců stříhejte nehty cca dvakrát týdně na rukou a cca jednou až dvakrát měsíčně na nohou, kde rostou mnohem pomaleji. Používejte pouze nůžky určené pro kojence, tzn. s kulatými hroty, předejdete tak poranění dítěte.

Koupání dětí

V prvních dnech života miminko pouze omývejte, dokud se zcela nezahojí pupečníkový pahýl. Při mytí miminka použijte dvě jemné mycí houby nebo žínky. Tou první, nejdříve omyjte opatrně obličej miminka, krk a za ušima. Druhou pak použijte na celé tělo. Zadeček myjte jako poslední. Není nutné koupání každý den, abyste jemnou pokožku miminka zbytečně nevysušili a častým třením mycí houbou a sušením ručníku neodřeli. Můžete zvolit „jen“ omývání miminka vlhkou žínkou. Všímejte si i kožních záhybů. Vaničku nebo kyblík na koupání miminka vždy pečlivě vyčistěte a nepoužívejte k jiným účelům. Při výběru kyblíku či vaničky myslete na bezpečí miminka a snadnou manipulaci s miminkem ve vodě a při mytí. Pro koupání je vhodné nejprve volit nejklidnější ranní hodiny a později hygienu miminka přesunout na večer před spaní.

Učení na nočník

Rodiče se často snaží vést své dítě k chození na nočník už od jednoho roku a zhruba kolem dvou let předpokládají úplné vynechání plen. Ale, zpravidla je dítě schopné uvědomovat si a tedy i ovládat své vyměšovací potřeby mezi 18 až 24 měsícem, někdy i později. Je důležité, abyste dítě na nočník nenutili, nehubovali mu nebo nějak neponižovali. Každý malý človíček si svou cestu na nočník najde dříve nebo později sám. Většinou si začne říkat na čůrání a kakat bude zásadně jen do plenky. Později zvládne i „velkou potřebu“ do nočníku a k úplnému vynechání plen i v noci dojde ke třem rokům věku.

Tak na nočníček už chodí, teď začnete vysvětlovat výhody toalety za použití dětského sedátka. Zde je hygiena velice důležitá a je jen na vás jak si dítě navykne na mytí rukou po použití toalety či aby se nedotýkalo záchodové mísy ze vnitř a podobně.

 

Je pochopitelné, že Vám denně nevyjde hodina času na dezinfekci toalety, koupelny či podlah. Ale zkuste se zaměřit alespoň jedenkrát týdně na čistotu svého domova. Ale denně nezapomínejte na čistotu svého miminka, i když jste sebevíce unavená. Pro jeho budoucnost je to skutečně důležité.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole