Trávení miminka

Pátek, 14. září, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Trávení miminka

Má vaše miminko najednou o pár centimetrů větší bříško nebo večer z ničeho nic začne urputně plakat? Poznáte zda má správnou stolici a jestli neublinklo moc rychle po kojení nebo příliš mlíčka? Tak to vás určitě budou zajímat základní fakta kolem trávení miminka.

Tříměsíční kolika

Tak zvaná „tříměsíční“ nebo „večerní“ kolika trápí zpravidla děti kolem třetího a čtvrtého měsíce. Miminko se správně stravuje, přibírá na váze a přesto se večer nebo v noci, z pravidla ve stejnou dobu, dá do srdceryvného pláče a při tom škube nebo kroutí nožičkama.

Břišní křeče patří k nejčastějšímu trápení rodičů malých dětí, je třeba si uvědomit, že se nejedná o žádnou nemoc a miminko se může normálně vyvíjet. V případě pochybností neváhejte navštívit svého pediatra.

Větry

Bříško vašeho mrňouska je pořádně nafouklé až mu povolujete plenku? Možná se jedná o nahromadění plynů. Miminku můžete pomoci masáží bříška krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček nebo pravidelným doplněním pitného režimu o fenyklový čaj.

Pokud plně kojíte, zařaďte fenyklový čaj i do svého jídelníčku, případně ho vhodně upravte, tak aby miminku vaše strava lépe sedla. Pozor, ale nevyřazujte ze svého jídelníčku žádnou potravinu úplně, miminka si nejprve otestují přes mateřské mléko než je jim podána napřímo.

Průjem

U kojenců je stolice často vzhledově označena jako „míchaná vajíčka“. Miminka mají stolici řidší a hlavně zpočátku žlutohnědé barvy. Barva, četnost, hustota a zápach jsou ovlivněny stravou, proto když se vám stolice zdá jiná než obvykle, zkuste přidat do jídelníčku více převařené pitné vody nebo vynechat novou potravinu.

Pozorujete-li změny v chování miminka nebo příznaky nemoci (zvýšená teplota, zvracení, neklid, nezdravý vzhled, apod.) navštivte lékaře.

Zácpa

Kojenec během prvního měsíce života střeva vyprazdňuje po každém krmení. Ke čtvrtému měsíci se postupně četnost stolice snižuje na cca 2x až 4x denně. Kojená miminka vyměšují častěji, jelikož mateřské mléko se tráví rychleji než umělá výživa. Samozřejmě jsou případy, kdy kojené miminko vyměšuje ve starším věku ob den.

Stane-li se, že stolice vašeho miminka není příliš častá, je pevná a pro dítě bolestivá, trpí zácpou. Pokud zácpa trvá více než tři dny a pozorujete i neklid nebo příznaky nemoci, ihned se poraďte s dětským lékařem. Nikdy nedávejte miminku projímadlo!

Od 6 měsíců je vhodnou prevencí rozšíření jídelníčku o potraviny s obsahem celulózy. Najdete ji například v ovesných vločkách, čerstvém ovoci, zelenině,…

Ublinkávání

Miminka nemají ještě dostatečně vyvinutý svalový svěrač v horní části malého žaludku, aby byl natolik silný a udržel veškerý obsah, proto může docházet po krmení k ublinknutí nestráveného mlíčka. Miminko se může přejíst, nebo svěrač povolí při pohybu s ním (přetáčení, mačkání,  atd. ihned po jídle).

Ublinknuté mléko mu utřete suchou čistou plenou, ideálně omyjte převařenou vodou, aby se jemná pokožka na tváři nepodráždila.

 

Nezapomínejte, že kdykoli si nevíte rady, navštivte svého pediatra.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole