Čištění zoubků dítěte

Středa, 23. květen, 2012
Webmaster
počet komentářů (1)
Čištění zubů u dítětě

Ještě před prořezáním prvního zoubku se snažíme pečovat o zdraví chrup dítěte, tedy spíše o zdravé dásně. Musíme mít ale vždy na paměti, že do tří let věku dítěte, je čištění zoubků jen hra a maličké proti jeho vůli k čištění nenutíme, ale motivujeme říkankou nebo vyprávěním.

Víte, jak pečovat o první zoubky vaší ratolesti?

První zoubky, obvykle dolní řezáky, se prořezávají kolem šestého měsíce věku. Maminky by měly být předem seznámeny s tím, jak se o ně starat, protože i první zoubky se mohou kazit. Opravdu se vyhněte olizování dudlíku od medu a podobné „babské rady“ a později i lžičky od přesnídávky, která by měla posloužit k jídlu a ne na celodenní hraní. Pozor i na časté líbání miminka na rty od všech příbuzných a známých, mikroorganismy, které způsobují kaz, jsou totiž přenosné i z matky na dítě. Zubní kaz je infekční!

 

Ke vzniku kazu přispívají také cukry obsažené v potravinách. Rizikové jsou především sladké nápoje na noc, nebo v jejím průběhu. Nahraďte je obyčejnou vodou, nebo neslazeným čajem.

 

I mateřské mléko obsahuje cukr, proto je důležité začít s ústní hygienou hned po prořezávání prvních zoubků.

 

K ošetření zoubků po konzumaci mléka a jiné stravy dobře poslouží vlhký čtvereček gázy, nebo prsťáček (zubní kartáček, který se navléká na ukazováček, může se použít i k masážím dásně při prořezávání zoubků).

 

Mléčné zoubky se prořezávají od 6. do 30. měsíce věku dítěte. Ve dvou a půl letech mají děti obvykle všech dvacet dočasných zoubků. S péčí o ústní hygienu začínáme asi v šestém až osmém měsíci věku, dle růstu prvních zoubků.

 

Kdy je čas začít se zubním kartáčkem

Po prořezávání prvních dočasných stoliček, kolem jednoho roku, se doporučuje začít postupně používat dětský zubní kartáček a zubní pastu s fluoridy, které posilují dosud nezralou zubní sklovinu. Někteří pediatři fluoridové tablety dětem předepisují, než maminky se zubní pastou začnou dětem zoubky čistit.

 

Dětem od jednoho roku do dvou let, stačí kartáček lehce potřít pastou (doporučuje se pasta bez příchutí, aby ji děťátko necucalo z kartáčku). Od dvou let na kartáček dáme pastu o velikosti hrášku.

 

První návštěva zubního lékaře

Koncem prvního roku života dítěte, byste měla navštívit zubního lékaře. Ten dítěti zavede kartu pacienta, udělá první prohlídku (dále pak zubaře navštěvujte pravidelně dvakrát ročně) a poradí, jak pokračovat ve správném čištění zoubků. To by se mělo provádět ráno po snídani a večer po posledním jídle. Večerní čistění je důležitější!

 

Děti mezi druhým a třetím rokem věku se pokouší čistit zoubky samy, ale mi jim v tom musíme pomáhat, protože oni to berou jako hračku a své zoubky si nedokážou vyčistit sami, je pro ně velmi složité napodobit správný pohyb ruky u čištění zubů.

 

Děti milují, když tuto činnost mohou dělat společně s rodiči, nechte je se na Vás dívat při čištění. Své vlastní čištění provádějte pečlivě, pravidelně a správným způsobem. Maličké si k ústní hygieně vytvoří takový vztah, který mu předvádějí rodiče.

 

Rady k čištění mléčných zoubků pro roční až tříleté děti

Kartáček lehce potřeme dětskou zubní pastou. Drobnými, krouživými pohyby čistěte plošku všech zoubků. Postupujte od posledních zubů směrem do středu. Přední plošky horních zubů čistěte malými krouživými pohyby od dásně dolů, dolních zubů od dásně nahoru, tím nejlépe „smetete“ nečistotu ze zoubků. Pro zadní plošku zoubků zvolte pohyb setřením. Zvýšenou pozornost věnujte čištění kousacích plošek. Pečlivě čistěte jeden zoubek za druhým.

 

Dětské zuby čistěte ideálně po dobu dvou minut dvakrát denně. Provádějte tuto činnost se zábavnou říkankou nebo hrou a spojte ji s dalším úkonem, třeba večer po koupání, aby si ústní hygienu dítě vžilo jako rituál. Děti učte vyplachovat ústa a vyplivovat zubní pastu, když to vidí u rodiče je to náramná zábava a zkouší to sami.

 

Kartáček omývejte pod horkou tekoucí vodou a měňte jej po dvou měsících používání. V případě prodělané nemoci vyměňte ihned po nemoci!!!

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (1)

  • První návštěva u zubního lékaře
    Dobrý den, moje malá holčička už má několik zoubků, uznala jsem, že je nejvyšší čas zaregistrovat ji u zubního lékaře. Snažím se sehnat odborníka se skvělým přístupem k dětem, nejlépe z Prahy 5. Kamarádka mi doporučila MUDr. Balážovouhttp://www.schwarzdent.cz/nase -sluzby/prvni-navsteva/. Budu ráda za každou recenzi, názor, tip od Vás. Děkuji
    mialia2 | 06.08.2014 08:01:35 | odpovědět

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole