Co dítě NEpotřebuje. Neutrácejte zbytečně!

Pondělí, 25. únor, 2013
Webmaster
počet komentářů (0)
Hračky pro děti

S blížícím se termínem porodu, nebo i když už je vaše mimčo na světě, určitě mu chcete poskytnout to nejlepší, co současný trh nabízí. Víte ale, co by to mělo být? Kupa hraček pro děti? Nebo snad sto triček pro každou možnou příležitost? Vaše dítě se jistě bez některých věcí obejde! Poradíme vám, co lze s klidem vynechat.

Když jsem byla těhotná se svým prvním dítětem, neměla jsem ponětí, co všechno budu potřebovat a tak jsem chaoticky kupovala cokoli, co se mi zdálo vhodné nebo se mi to prostě líbilo. Teď, když budou malému 3 roky, vím, že jsem utratila spoustu peněz za věci a hračky pro děti, které opravdu nebyly nutné.

 

Neutrácejte za zbytečnosti pro děti

Ať už máte nebo nemáte hluboko do kapsy, kupovat zbytečnosti není nutné. Malé dítě si najednou dokáže hrát vždy jen s jednou věcí. Také mu je naprosto jedno, zda má na sobě nejnovější módní oblečení.

Zahoďte veškeré své předsudky a nakupujte na aukčních internetových serverech nebo v secondhandech. Jistě najdete spoustu nabídek na kompletní kojeneckou výbavičku. V některých případech i naprosto novou. (Osobně se mi stalo u několika kousků oblečení, že než jsem je stihla vytáhnout ze skříně, dítě z nich již vyrostlo.)

 

Co dítě potřebuje

Vaše dítě bude po narození především spát a jíst. Je mu tedy naprosto jedno, zda bude mít tričko nebo bodíčko od Nike nebo Hello Kitty. Určitě ani neocení hromadu hraček, kterou ho obklopíte - pravděpodobně je ani neuvidí (miminka z počátku vidí jen na krátkou vzdálenost a jen v šedých odstínech). Nejdůležitější bude vaše přítomnost a to jako klidné a spokojené maminky. Tedy nestresujte se!

 

Kvalitní postýlka pro děti

V prvních měsících života miminko hodně spí. Tedy dejte si opravdu záležet s výběrem postýlky. Přesto, že máte v plánu, že bude dítě spát v posteli s vámi (což se příliš nedoporučuje), na kvalitní postýlku zapomínat nesmíte. Dětská postýlka musí být především bezpečná a stabilní. Není nutností, aby byla zbrusu nová, postarší jistě také bude stačit. Vyberte ale nějakou, která alespoň chvilku vydrží, tedy dostatečně velikou, abyste po půl roce nepořizovali novou.

 

Co dítěti není nutné kupovat

Spací pytle jsou krásné, ale kupovat ty miniaturní, je zbytečné, dítě z nich velmi rychle vyroste. Kolébka nebo koš na spaní také nejsou nutností. Nebesa a kolotoč nad postýlkou vypadají kouzelně, ale miminko je neocení. Peřinku a polštářek prvního půl roku také v podstatě nepotřebujete.

Cestovní postýlka, v případě, že často cestujete nebo přespáváte u známých a příbuzných, je určitě dobrá věc, ale pořiďte si ji opravdu až ve chvíli, kdy budete cestu plánovat. Nebo se poptejte kamarádů, třeba svou cestovní postýlku již nepotřebují a na těch pár cest vám ji zapůjčí.

Monitor dechu také není nezbytně nutnou záležitostí. Osobně ale můžu říct, že se mi o hodně lépe spalo, když jsem věděla, že ho v postýlce dítě má. Jeho "pořízení" jsem ale řešila půjčením na dobu půl roku. V Čechách jsou organizace, které monitor dechu půjčují. Nebojte se je využít.

 

Hygiena miminek

Ať už se miminka koupají rádi nebo ne, jediné, co budete opravdu potřebovat je lehátko do vany (v případě, že máte doma vanu). Jestliže ne, bude se vám jistě hodit vanička. Rovnou vyberte nějakou větší. Koupací kyblík mají některé děti opravdu rády, ale poměrně rychle z něj vyrostou.

Přebalovací pult je určitě příjemnou záležitostí, nemusíte se tolik ohýbat (například jako při přebalování na posteli), ale nutností také není. Určitě ho lze nahradit prostorem na pračce, na kterou dáte protiskluzovou a přebalovací podložku.

Do základní výbavičky také nepotřebujete koš na pleny, mýdla a ani příliš drahé kosmetiky. Dětská pokožka především v prvních měsících ocení spíše čistou vodu a maximálně dětské mýdlo. Minimalizujete tím případné alergické reakce.

Odsávačka hlenů se jistě hodí. Osobně jsem od narození miminka používala odsávačku na vysavač a je opravdu skvělá. (Nebojte, dítěti opravdu neublíží! Ikdyž uznávám, že to vypadá hrozivě.)

 

Těchto pár doporučení se vám jistě bude hodit. V dalším díle vám zkusíme doporučit jak zbytečně neutrácet za hračky pro děti, jídlo pro děti a další.

 

Autorka: Kateřina Fialová

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole