Chtějí děti k Vánocům štěně?

Pondělí, 5. listopad, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Děti a pes

Psychologové jednoznačně soužití dítěte se zvířetem doporučují. Je dokázáno, že kontakt dítěte se zvířetem a pobyt ve společné domácnosti mají pozitivní vliv na rozvoj dítěte. Ale vždy dobře rozmyslete, zda máte na zvíře čas a vaše dítě či vy se mu budete věnovat. Není nic smutnějšího než přeplněné útulky po vánočních svátcích.

Jak vybrat zvíře?

Akvárium s rybičkami, je krásné a uklidňující, ale pouze výjimečně je děti budou považovat za splnění svých snů. Malé děti mají potřebu zvíře chovat a mazlit se s ním.

Při výběru zvířete nezapomínejte na okolí a sousedy.  V paneláku těžko obhájíte křik papoušků, někdy jsou problémem i intenzivní pachové stopy chovaných zvířat, jako jsou myši či fretky.

Vždycky proto vybírejte takové zvíře, které se hodí do prostoru, kde s vámi bude bydlet.

Zodpovědnost za zvíře nese vždy dospělý člověk, bez ohledu na stáří dítěte.

Pro jak staré děti?

1 až 3 roky

Pro takto malé děti jsou nevhodné želvy, které stejně jako ostatní plazy mohou přenášet salmonelózu. Ani drobní hlodavci nejsou dobrou volbou – děti je mohou samou láskou umačkat.

Naopak pejsci a kočičky děti milují a oni je.

Pozor ale, aby si dítě nepřivlastňovalo jejich hračky či dokonce misky s krmením.

4 až 6 let

Dítě už je na takové úrovni, že dokáže chápat základní potřeby a problémy jiné živé bytosti. Dítě se musí naučit, že kočka, králík ani jiné zvíře se nesmí rušit ve spánku, tahat za nohy, či křídla Je důležité mu vysvětlit, že zvíře je živá bytost, kterou musí respektovat a ne trápit.

6 až 10 let

V tomto věku se dítě už může samostatně starat o krmení, čistotu, v prostoru bytu či zahrady si může samostatně hrát se zvířecím členem domácnosti.

Zvíře hraje i důležitou psychologickou roli. Dítě se vrací ze školy velmi často do prázdného bytu, ale někdo ho zde přece jenom čeká.

Než přivedete mazlíčka domů, připravte si:

Rybičky - akvárium, krmivo

Hlodavci - klec, podestýlka, krmivo

Psi a kočky – pelíšek, přepravka, krmivo, obojek, náhubek, také zvířecí hračky

Papoušci - klec, krmivo

A nezapomeňte na prohlídku u veterináře či u vzácných zvířat registraci.

Nakazí se děti od zvířete?

Nejnovější výzkumy jasně dokazují, že není nutné se bát soužití i těch nejmenších dětí se zvířaty. Existuje studie, podle níž se ukázalo, že pokud dítě vyrůstá s kočkou, nebo psem od narození do šesti let, je výskyt alergických onemocnění nižší, než ve skupině dětí, které byly v kontaktu se zvířetem až po 6. roce věku.

Nezbytné je ale dodržovat běžné hygienické návyky a pravidelné kontroly u veterináře!

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole