Plavání kojenců a malých dětí

Pondělí, 17. září, 2012
Webmaster
počet komentářů (3)
Plavání kojenců a malých dětí

Plavání s kojenci a malými dětmi je stále oblíbenější a vyhledávanější aktivitou rodičů. Často si ho užívají hlavně tatínkové, kterým je tak dopřána intimní chvíle s miminkem. Pro ty, kteří ještě váhají, zda zkusit plavání s kojencem, přinášíme zajímavý rozhovor s lektorkou kojeneckého a dětského plavání, Martinou Kirschovou.

Co vlastně dětem plavání přináší?

Krom radosti a příjemně stráveného času s rodiči, posiluje plavání dětskou obranyschopnost, zlepšuje psychomotoriku a utváří v dítěti zdravý návyk na pravidelnou sportovní aktivitu.

 

Jak probíhá lekce plavání?

Pokud je vašemu miminku méně, než 6 měsíců, dochází na plavání do speciální vany. Tam jsou lekce individuální, účastní se jich pouze rodiče s dítětem a jejich lektor. Lekce je plně přizpůsobena potřebám miminka. Část lekce probíhá na suchu, kontrola psychomotorického vývoje, doporučení cviků na jeho podporu. Následuje „plavání“ v teplé, pitné vodě. Lekce je ukončena masáží miminka přírodními oleji. Délku lekce řídí miminko, trvá maximálně 45 minut. Tuto službu si lze objednat i domů.

Od půl roku lze navštěvovat lekce kojeneckého plavání ve speciálně upraveném bazénu, kde jsou děti rozděleny do skupinek dle věku a pokročilosti.  Lekci navštěvuje 6-8 rodičů s dětmi. Lekce jsou maximálně 30-ti minutové, probíhají ve speciálně upraveném bazénu na kojenecké plavání, provoz je schválen a kontrolován KHS*. Lekci plavání vede vždy akreditovaný lektor.

 

Jak rychle si zpravidla děti „plavecké metody“ osvojí?

Při plavání v kojeneckém věku jde převážně o adaptaci dítěte na vodní prostředí a radost z pohybu ve vodě. Dítě se pod odborným vedením naučí potápět během šesti týdnů.

Při kojeneckém plavání je také potřeba klást velký důraz na nácvik sebezáchovných prvků. Co si pod tím představit? Je důležité, aby se dítě po pádu do vody naučilo zadržet dech (nekřičet), zorientovat se v prostoru, udržet se na hladině, zachytit se kraje, vylézt z vody. I při zvládání těchto dovedností musí dítě respektovat, že pohyb ve vodě řídí rodič, k tomu se děti snažíme vézt.

 

Pro jak staré děti je to vhodné?

Plavání je vhodné takřka od narození, od zahojení pupíčku, do období než je dítě schopné navštěvovat kurzy plavání samo, pak přechází do kurzů plavání bez rodičů.

 

Jsou zde nějaké zdravotní omezení?

Kontraindikací pro kojenecké plavání jsou samozřejmě všechna nakažlivá onemocnění, epilepsie a některé druhy srdečních onemocnění. V těchto případech je vždy nutná konzultace s odborníkem.

 

Co musím vědět, než začnu s dítětem plavat?

Vždy je dobré si zjistit, kde a za jakých podmínek plavání probíhá, kdo ho vede. Většinou není problém se na lekci předem podívat a známkou korektnosti je i možnost vyzkoušení si lekce, se zárukou vrácení kurzovného. Zjistíte, zda Vám bude vyhovovat lektor, prostředí a jak bude Vaše miminko spokojené.

 

Co potřebuji sebou na lekci plavání?

Pro miminko musíte mít speciální kojenecké plavky, látkové či papírové do vody. Plavky pro rodiče, osušky, věci na hygienu. V ostatních věcech se návštěva bazénu oproti běžné návštěvě neliší.

 

Jsou nějací odpůrci plavání, víte, čím argumentují?

Někdy se setkáváme s tím, že pediatr nedoporučí pro dítě kojenecké plavání z důvodu nedostatečného psychomotorického vývoje, což je veliká škoda, protože v počátcích kojeneckého plavání šlo hlavně o aktivitu, která měla podpořit vývoj například u nedonošených dětí s opožděným vývojem.

Občas se také setkáme s tím, že dítě neobdrží doporučení od lékaře z důvodu citlivější či ekzematické pokožky. Vzhledem k tomu, že voda obsahuje minimální množství chloru a žádné jiné chemické látky, je takřka srovnatelná s vodou doma. Z naší zkušenosti nedochází ke zhoršení po lekci plavání, jen je třeba dítě po lekci důkladně ošetřit a dbát doporučení lékaře s omezením koupáním v domácím prostředí.

V loňském roce proběhla tiskem informace o škodlivosti chloru. Samozřejmě jsme tito informaci i jako členové Aliance kojeneckého a dětského plavání nenechali bez povšimnutí a nadále jsme se problematikou zabývali. Články vycházeli z výzkumu, který proběhl v Americe.  Ostatní studie toto tvrzení nepodpořila a většina odborníků tuto informaci vyvracela.

 

Jak/proč jste se stala lektorkou plavání?

Práce s dětmi mne vždy velice naplňovala. Přes hlídání dětí, kojenecké a dětské cvičení jsem se dostala až k plavání. Na kojenecké plavání je nutné si udělat speciální rekvalifikační kurz a i nadále se věnuji speciálnímu vzdělávání.

 

Co se Vám na této práci nejvíce líbí?

Práce s dětmi je velice smysluplná a vidíte výsledky své práce. Někdy maličkost dokáže velké věci. Není nic hezčího než veselé spokojené děti a jejich rodiče. Rodiče, kteří naše studio a naše kurzy navštěvují, jsou lidé, kteří mají o své děti zájem a snaží se pro ně o to nejlepší.

 

Děkujeme za příjemné povídání Martině Kirschové, lektorce kojeneckého a dětského plavání a majitelce dětského Studia Beruška v Liberci.

 

* KHS … Krajská hygienická stanice

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (3)

 • Plavání pro miminka - Brno
  Dobrý den,

  s mým malým Štěpánkem navštěvujeme kurz plavání pro děti již půl roku. Nyní je malému 23 měsíců. S kurzem jsem velmi spokojená a malý si to také náležitě užívá. Nejprve se ostýchal, ale teď byste ho z bazénku nevyhnali ani párem volů, jak se říká. :) Nemějte proto obavy a směle do toho!

  Krásný den.

  K.
  oblackova.karla | 29.10.2015 14:03:12 | odpovědět
 • Kojenecké jsme museli vynechat
  Já jsem s malým kojenecké plavání kvůli předčasnému narození doporučeno neměla, ale jakmile povyrostl a kolem druhého roku byl na lektorovaném plavání nemohla jsem ho dostat z bazénu jak si to užíval
  Jana | 25.09.2012 20:08:29 | odpovědět
 • Plaveme zatím doma.
  Díky za článek, už se moc těším až Kuba bude mít 6měsíců a budeme moc začít chodit do bazénu. Zatím chodí paní na plavání k nám domů a "plaveme" ve vaně. Kubíkovi se to moc líbí. Naučil se na povel"á šup" zavřít oči, pusu a možná i trochu zadržet dech. Tak že přelívání obličeje vodou z kelímku zvládá na jedničku.
  Kacisek1 | 18.09.2012 22:45:44 | odpovědět

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole