Smysly miminka po narození

Pondělí, 22. říjen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Smysly miminka po narození

Porod je pro miminko a jeho smysly šok. Ze známého a bezpečného prostředí matčiny dělohy se dostává do prostředí plného světla, různých zvuků a pocitů. Pomozte svému novorozenci lépe nové vjemy zvládat rozvojem jeho smyslů.

Hmat miminka

Do svého narození miminko vnímalo dotyky rodičů jen jako velice příjemné zprostředkované vjemy. Po narození už vše zažívá doslova na vlastní kůži. Dotyky, hlazení, chování, přitisknutí k tělu, … Pokožka novorozence je jeden velký smyslový orgán, věděli jste, že každý centimetr čtvereční pokožky obsahuje až 6 milionů buněk?! Pomozte mu novorozenci hmat rozvíjet nejen doteky, ale také masáží. Tu provádějte, když je miminko v klidu a spokojené. Miminku dejte hračky různých barev a velikostí. Počítejte s tím, že je bude poznávat jak ručičkami, tak ústy a dobře je umyjte.

Čich miminka

Čich novorozence je silně vyvinutý a v celém lidském životě je nejvíce potřeba. Miminko podle čichu rozezná vůni své matky od ostatních žen a u ní se cítí v bezpečí a spokojeně. Pomáhá i při kojení, kdy se lépe „dopátrá“ k bradavce a kojení si užívá i díky tomu, že cítí blízkost své matky. Také díky vůni matky se miminko často uklidní v cizím prostřední, když může spát například se šátkem své matky.

Pozor! Před kojením nikdy nepoužívejte příliš silní parfém nebo parfémovaný krém.

Zrak miminka

Zrak je nejméně vyvinutým smyslem po narození. Novorozenec dokáže rozpoznat výrazné tvary a kontrastní barvy. Zatím vidí maximálně do 30 cm a ostrost vidění je cca 4% ostrosti vidění dospělého. Pokud miminku ukazujete hračku, pomalu s ní pohybujte. Nad postýlku mu dejte závěsný kolotoč. Hračky na kolotoči občas vyměňte, miminko si rychle změny všimne. Nebojte se jeho pokojíček vyzdobit jednoduchými vzory a kontrastními barvami.

Sluch miminka

Sluch novorozence je velice dobře vyvinut. Už v třetím trimestru v děloze vnímá zvukové vjemy (hlas matky, melodie,…). Po příchodu na svět, zcela nové prostředí, miminku pomáhá slyšet důvěrně známý hlas své matky. Při hře dítěti chrastěte hračkou střídavě na obou stranách za hlavou, aby bylo motivováno se za zvukem otáčet. Také na něj mluvte a volejte z různých koutů pokoje. Zkoušejte měnit intenzitu hlasu. Pokud je rozmrzelé může pomoci vaše oblíbená melodie, kterou jste si často přehrávala v těhotenství.

Chuť miminka

Chuť novorozence je zatím zaměřena pouze na mateřské mléko. Když maminka sní nevhodné jídlo (příliš ostré, příliš kyselé…) pozná to právě u kojení, kdy miminko mléko přijímá s nechutí. Samozřejmě nemá vytříbené chuťové pohárky, ale dokáže rozdělovat co je dobré a co špatné.

 

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole