Jaké je být po porodu v šestinedělí

Pondělí, 21. květen, 2012
Webmaster
počet komentářů (0)
Maminka po porodu v šestinedělí

Šestinedělím prochází každá novopečená maminka, která prodělá porod ať cestou přirozenou nebo ji byl proveden císařský řez. Jedná se o období cca 6-ti týdnů od porodu.

Jak se maminka cíti po porodu v šestinedělí

Jak se čerstvá maminka cítí, je ovlivněno fyzickou únavou a únavou metabolizmu. Její tělo se regeneruje po porodu a zároveň přichází z počátku energeticky náročná laktace. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na hormony (podobně se můžeme cítit i několik dní před menstruací - premenstruační tenze, či nástupem menopauzy, taktéž pro ženu psychicky vysilující období.

 

Baby blues (poporodní splín) se týká většiny žen v různě silné formě a je čistě fyziologickou záležitostí. Není to jen o fyzické zátěži, ale též o výrazných změnách v denním režimu a sociálnímu začlenění ženy. Ačkoli je příchod potomka plánovaný a pečlivě připravovaný, vždy se objevuje výrazný tlak na maminku, na které je nyní naprosto závislý maličký a bezbranný človíček, který ji stále potřebuje mít nadosah. Velice citově vysilující jsou pak situace, kdy miminko bezustání pláče a matka ať se snaží sebevíce, nedokáže ho utišit, často ani netuší proč její dítě pláče a toto bere jako své selhání. Dalším aspektem je neustále přerušovaný spánek, a tím i nemožnost „dobít baterie“ svému organizmu. A tou poslední a neméně důležitou změnou v životě čerstvé maminky je i změna ve vztahu s partnerem.

 

Novorozenec přináší i pocity štěstí a lásky!

Šestinedělí přináší maminkám, ale také pocit úlevy a blízkost k vlastnímu dítěti i bezmezné pocity štěstí a spokojenosti. Tyto pocity často dokážou bezradnost a vyčerpání zakrýt a po čase i zcela překrýt. Spousty maminek si pak šestinedělí i příjemně užijí.

 

Jak podpořit maminku v období šestinedělí?

Šestinedělky nesmí mít pocit, že jsou na starosti a své pocity sami. Měly by vědět, že od nich nikdo nečeká, že vše budou hned znát a se vším si vědět rady. Podpora a upevňování mateřské sebedůvěry je ze strany blízkého okolí velmi důležitá. Ale pozor! Nepleťte si podporu s nevyžádanou radou, která v nevhodné formulaci může čerstvé mamince velmi ublížit. Svou pomoc vždy nabídněte, ať šestinedělka ví, že se na Vás může spolehnout a není ke škodě i maminku občas pochválit, jak konkrétní věc dobře zvládla.

 

Poporodní deprese a laktační psychóza

V ojedinělých případech (cca jeden porod z tisíce) může po porodu u ženy nastat psychické onemocnění, při kterém se dostavují halucinace, pocit odosobnění a neskutečnosti, tzv. laktační psychóza. Toto onemocnění je velmi vážné i z důvodu ohrožení péče o dítě, je tedy nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Častějším onemocněním, které postihuje zhruba 10 % - 15 % žen po porodu je poporodní deprese, která se nijak neodlišuje od deprese klinické. Poporodní deprese se zpravidla dostaví do tří měsíců od porodu. I u tohoto onemocnění je nutno vyhledat lékařskou pomoc, aby se depresivní stav dále neprohluboval! Léčba probíhá pomocí léků, ale také účinné psychoterapie.

Pamatujte, že nemoc si nevybírá a nikdy není vinou maminky či okolí, že se dostala do stavu deprese.

Stejně tak poporodní splín ovlivňuje chování až 80 % maminek, aniž by byl tento stav nějakým způsobem podporován.

 

Proto šestinedělky ve svém okolí maximálně podporujte, ať z tohoto nelehkého období si zapamatují jen ty krásné okamžiky se svým miminkem, prospějete tak nejen jim, ale také miminku.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole