Jak utišit miminko?

Neděle, 29. červenec, 2012
Webmaster
počet komentářů (2)
Jak utišit miminko?

Už jste se ocitla v situaci, kdy Vaše miminko křičelo bez ustání na všechny strany a přitom bylo najedené, vyspinkané a v suché plínce? Vyzkoušela jste všechny dříve osvědčené metody a nic nezabralo? Nepropadejte zoufalství a nepochybujte o svých rodičovských schopnostech, Vaše miminko může mít jen špatnou náladu stejně jako dospělý člověk.

Nenechte se vyprovokovat miminkem

I když už jste na konci svých sil a máte chuť miminko přetrhnout „vejpůl“ pokuste se zhluboka nadechnout napočítat třeba i do sta, jeho křik vytěsnit a přijít k němu s úsměvem a otevřenou náručí. Buďte si jista, že krátkodobé uvolnění Vašeho ventilu tím, že na dítě křiknete, situaci jen zhorší. Pokud se v takové vypjaté chvíli nedokážete uklidnit, miminko do rukou raději neberte, ačkoli už není ve Vašem břichu, stále je na Vás silně napojené a špatnou energii z Vás cítí a přejímá ji. Můžete ho uložit do postýlky nebo sedačky, abyste měla jistotu, že se mu nic nestane a odejděte na minutku do jiné místnosti svoje nervy zklidnit.

Když miminko pláče

Zdá se Vám, že miminko pláče jen tak? To se mu třeba jen zastesklo po Vaší přítomnosti nebo mu zpod peřinky vykoukla nožička a je naprosto nezbytné ji zase přikrýt. Dítě potřebuje vědět, že jste mu vždy nablízku a cítíte s ním. Pokud se rádo dívá na Vaši tvář, dopřejte mu to, pokud ho zklidní písnička, zpívejte, a když se s malým uličníkem ráda mazlíte, tak si to užívejte, kdy se Vám zachce a neomezujte se jen proto, že Vám babička řekla, že ho tak rozmazlíte. Nerozmazlíte. Jen si pro sebe a miminko připravujete dlouhodobě důvěrný a pozitivní vztah, který se Vám promítne i ve starším věku dítěte.

 

Všimli jste si někdy u sebe nebo jiných rodičů, že většinou nosí dítě na levé straně těla? Podle psychologů to není náhoda, ale podvědomí reflex, kdy dítě má možnost cítit tep srdce rodiče. Pevné objetí, teplo těla a pocit jistoty je pro miminko jedno z nejlepších uklidňujících prostředků a částečně nahrazuje bezpečný prostor mámina bříška.

Jak utišit plačící miminko, nejosvědčenější způsoby

Začněte samozřejmě kontrolou, zda není pokakané nebo nemá příliš počůranou plínku, nabídněte mu prs, třeba je hladové nebo ho něco vylekalo a Váš tep ho uklidní. Pokud máte k dispozici zavinovačku, neváhejte ji použít - v bříšku bylo miminko krásně schoulené a v bezpečí, „venku“ ho může vylekat i příliš velký prostor.

 

 • Hlazení

Velice jemným a lehkým hlazením po hlavičce, přes obočí či po nosánku udoláte nejednoho křiklouna.

 

 • Mazlení

Některá miminka se velmi rychle „vzdají“ už při zvednutí z postýlky a přitisknutí k tělu.

 

 • Houpání

Houpání, pohupování, kolíbání a vlnění byl uklidňující prostředek už našich prababiček.

 

 • Plácání po zadečku

Miminka milují rytmické plácání po zadečku nebo „škrábání“ na zádíčka, na bříšku Vám tak usnout raz dva.

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (2)

 • schody
  Naše houpačka je ta nejbáječnější věc, co jsme mohli pořídit.
  Jelikož jsme byli mimo domov, tak co zabralo, bylo chození s tátou po schodech nahoru a dolů. Uznávám, v paneláku trošku prekérka
  Dobré je taky upoutat pozornost. Našim kamarádem je teď můj "10kg" svazek klíčů, ty zaujmou
  Pavlína | 02.08.2012 10:21:22 | odpovědět
 • Urputný pláč
  Náš prcek naštěstí křičel jen kvůli hladu, takže řešení bylo snadné. Ale asi bych udělala cokoli, hlavně aby přestal. Když mimča brečí, tak je to fakt srdcervoucí
  Kate | 30.07.2012 21:17:06 | odpovědět

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole