Fontanela novorozence

Pátek, 29. červen, 2012
Webmaster
počet komentářů (1)
Fontanela u novorozence

Přemýšlely jste někdy, jak se miminko protáhne úzkými porodními cestami? Většina z nás je šťastná, že se maličké dostane na svět v pořádku a o takových věcech nepřemýšlí. Dokud Vás dětská sestřička, předávající miminko, neupozorní na měkké místečko na lebce miminka.

Toto místo, respektive místa, se nazývá fontanela. Je to vazivový lupínek, který se nachází na lebce novorozence mezi jednotlivými kostmi. Rozlišujeme fontanelu čelní (velká fontanela), fontanelu týlní (malá fontanela), fontanelu klínovou a fontanelu postranní. A jak už je výše psáno, jsou nepostradatelné u porodu, kdy díky nim se jednotlivé lebeční kosti přiblíží, a tak lebku pro průchod porodními cestami zúží, dále umožňují další růst lebky po porodu a zvětšování objemu mozku a zajišťují rychlé vyrovnání krevního tlaku v hlavě.

 

Nemusíte být na své dítě přehnaně opatrné

Naše představa bývá, že hlavička v místě fontanel je křehká a citlivá na jakýkoli podnět, ale pravdou je, že je velmi pružná a přizpůsobivá, ze zkušenosti maminky vědí, že deformace vzniklé při porodu za pár dní zmizí. I když je třeba s hlavičkou kojence zacházet velmi opatrně, nehrozí výrazné riziko úrazu. Pevná pokožka hlavy a mozkové pleny zajistí mozku dostatečnou ochranu až do doby, než se fontanely zcela uzavřou pevnou tkání, cca do dvou let věku dítěte.  A cca v 18. - 20. roku života dojde k úplnému srůstu lebeční kosti.

 

Velká fontanela

Velká fontanela je snadno nahmatatelná i pro „laika“, můžeme cítit, jak pod ní pulzuje krev. Má tvar kosočtverce a najdete ji mezi čelní kostí a oběma temenními kostmi. Velká fontanela je pod dohledem pediatra, který sleduje její zmenšování se - většinou k úplnému uzavření dojde kolem 13. měsíce věku dítěte (někdy až 18. - 24. měsíc věku). Může se stát, že bude fontanela propadlá, za to může nedostatečná hydratace způsobená například průjmem, zvracením, absencí pitného režimu, … nebo může být fontanela naopak napjatá a na dotek tužší a pulzující k tomu dochází při zvýšenému tlaku v hlavičce při nemoci meningitida, zánět mozkových blan, krvácení, …

 

Novorozenec a malá fontanela

Malá fontanela má trojúhelníkový tvar a je umístěna v záhlaví, mezi zadní částí temenní kosti a kostí týlní. Uzavírá se kolem 6. měsíce a v době porodu je velmi často nehmatná. Zbývající fontanely je velmi těžké nahmatat i pro odborníka, ty se nekontrolují.

 

Chorobný růst lebky dítěte

Bohužel i zde je možné riziko špatného vývoje, tzv. chorobný růst lebky. Pokud se lebka nezvětšuje správně, a neodhalí se tento problém včas, může dojít k trvalému poškození smyslových a pohybových funkcí dítěte. Jako u všech zdravotních komplikací, čím dříve je porucha odhalena, tím vyšší je šance na úplné uzdravení. Proto pokud zpozorujete některý z příznaků, neváhejte vše konzultovat se neurologem. Rozlišujeme zrychlený a zpomalený růst lebky, jejichž projevy jsou:

a) u zrychleného růstu:

 • nespavost
 • podrážděnost
 • při pláči či námaze zvýšené naplnění žil na lebce
 • velká fontanela působí vydutě a je doširoka otevřená
 • lebeční švy a jiné fontanely jsou rozestoupeny
 • horní bělmo je viditelné nad duhovkou (stáčení oči směrem dolů)

 

b) u zaostávání růstu:

 • křeče a zvýšené svalové napětí
 • opožděný psychický vývoj
 • malý nebo žádný přírůstek obvodu hlavičky
 • fontanela a lebeční švy se předčasně uzavírají

 

Zpozorujete-li u svého dítěte některý z uvedených příznaků, hned nepanikařte, u poruchy růstu se objevují příznaky zpravidla společně, ale vše konzultujte se svým pediatrem!

 

Autorka: Jana Košková

Komentáře k článku (1)

 • Taky ale ne vždy bývá vystouplá velká fontanela příznakem nějaké nemoci apod. Náš malý a i spousta dalších miminek ji má vystouplou a přitom jsou zcela zdravé
  Monna | 15.07.2012 10:42:12 | odpovědět

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole