Atopický ekzém u dětí

Pondělí, 7. leden, 2013
Webmaster
počet komentářů (0)
Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém se u dětí objevuje nejprve na obličeji a krku, může postupovat na končetiny a někdy i na tělo, výjimkou nemusí být ani ekzém ve vláskách. U miminek se může projevit už kolem 3. měsíce.

Máme doma atopika

Pokožka postižená zánětem je velmi náchylná k infekci, která se do ní dostane mnohem snáze než u zdravých dětí. Ekzém se může zhoršit při celkovém onemocnění dítěte. Z potravin působí jako alergen často bílkovina kravského mléka, vejce, ořechy, aromatické a kyselé ovoce, ryby, sója, lepek, rajčata, mák, a další. Dítěti vadí prašné a znečištěné prostředí, klimatizované místnosti, vlhké prostředí, syntetické materiály a vlna, ale také cigaretový kouř.

A jaký je scénář nemoci?

Červené pupínky připomínající potničky se do 3 let rozrostou do ložisek svědivých červených pupínků se sklonem k mokvání, především v oblasti hlavičky. Kůže na postižených místech zarudne, objeví se drobné puchýřky a pupínky a ty mokvají. Po nějaké době se začnou pokrývat stroupky. Dítě je velice neklidné, uplakané, svědivé pupínky a puchýřky si škrábe a tím svůj stav zhoršuje. Pro rodiče je to často zoufalé období, kdy vidí, jak se jejich děťátko trápí a oni mu nemohou pomoci. I v takzvaném „klidovém“ období, kdy dítě nemá pupínky, jej trápí citlivá a suchá pokožka, o kterou je nutné řádně pečovat. Asi u 50% postižených dětí nemoc odezní do 13 let, ale stále jim zůstane suchá a citlivá pokožka.

Jak s atopickým ekzémem bojovat:

  • Čím méně kosmetiky tím lépe. Pokud nějakou kosmetiku vybíráte, tak volte přírodní, hypoalergenní.
  • Oblečení pro dítě volte z čisté bavlny, jemné, vzdušné. Pečlivě vybírejte na spaní či jiné aktivity, kdy hrozí pocení.
  • Z praní vyřaďte aviváž. I jemné prací prostředky mohou dítěti vadit, prádlo proto vždy pečlivě vymáchejte.
  • Domácí zvířata pro vás nepřipadají v úvahu. Opatrně, ale vybírejte i plyšové hračky pro mazlení.
  • Pobyt v bazénu je nevhodný díky chlorované vodě, která pokožku vysušuje. Při domácí koupeli sáhněte spíše po přírodním mycím oleji než mýdle nebo parfémovém gelu.

 

Autorka: Jana Košková

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole