Bílkoviny v jídelníčku dětí

Neděle, 10. únor, 2013
Webmaster
počet komentářů (0)
Bílkoviny v jídelníčku dětí

Více než 95 % českých batolat dostává denně 2x více bílkovin, než pediatři doporučují. Mléko je nesporně důležitou součástí stravy dítěte i v batolecím věku, protože je zdrojem kvalitních bílkovin, vápníku a vitamínů. Není však mléko jako mléko.

Kravské mléko pro malé děti není vhodné

Kravské mléko nepodléhá přísným kritériím, jaká jsou kladena na suroviny a výrobu kojenecké a batolecí výživy. Obsahuje vysoké množství vápníku, také sodík, fosfor, draslík, hořčík a jiné látky. Pro dospělého člověka je mléko zdravé, ale pro malé děti může být obsah určitých látek nevhodný.

Nadměrný přísun bílkovin může znamenat nadměrnou zátěž pro ledviny a zvýšené riziko obezity. Nedostatek železa může způsobit chudokrevnost, únavu a zhoršení mentálních funkcí. Nadměrný přísun minerálních látek (například sodíku) způsobuje nadměrnou zátěž pro ledviny, poruchy vodního hospodářství.

Výhody batolecího mléka

  • přesně definovaný poměr živin
  • je vyvinuto odborníky

Obsahuje méně bílkovin a sodíku. Je obohacené o důležité minerály, vitamíny a stopové prvky (železo, jód, vitamín D), které kravské mléko neobsahuje vůbec, nebo jen v malém množství. Některá batolecí mléka mají navíc své složení ověřené v klinických studiích a prokazatelně posilují imunitu vašeho dítěte, například díky vitamínům A, C, D.

Pediatry nejvíce doporučovaná mléka na trhu obsahují navíc patentovanou směs prebiotik, vyvinutou po vzoru prebiotických oligosacharidů mateřského mléka.

Pitím batolecího mléka se oproti kravskému mléku snižuje celkový denní příjem bílkovin přibližně o 15%, což umožňuje přijímat bílkoviny i z jiných potravin než z mléka a mnohem variabilnější stravu, důležitou pro správný vývoj dítěte.

Co dělat když děti mléko odmítají?

  • Batolecí mléko nabídněte k snídani, jako doplněk k cereáliím.
  • Zkuste batolecí mléko jako chutný koktejl s rozmixovaným ovocem na svačinu.
  • Na večeři připravte batolecí mléko s oblíbenou mléčnou kaší.
  • Vyberte z různých ochucených variant batolecích mlék.

 

VÍTE,  ŽE....

Imunita se v batolecím věku ještě stále vyvíjí a správným výběrem batolecího mléka můžete vývoj imunity vašeho dítěte pozitivně ovlivnit?

 

 

Autorka: Jana Košková

 

Pokud se chceš zapojit do diskuze, musíš se nejprve přihlásit, pokud tu ještě nemáš účet, tak se nejprve zaregistruj.
Vyhledávání
* Povinné pole